"Mert minden ember, akit megsértettünk és megbántottunk, egy azok közül, akiket Jézus testvéreinek nevezett. Amit pedig ellene követtünk el, azt Isten ellen követtük el. Minden ember a Krisztus testvére."

2021. január 31., vasárnap

1.Móz 30,25 - 31,54

 

Jákób tehát Lábán hűbéressége alá tartozott, de viszonyuk jónak mondható. Mikor Jákób már nagy családdá terebélyesedett szeretett volna, családjára is dolgozni. Lábán megértve ezt, kéri, hogy ő maga Jákób mondja meg, hogy mi legyen a bére a munkájáért. Itt történik egy olyan juh és kecske választás, ami minden bizonnyal Jákób hosszú-hosszú évek megfigyelésének köszönhető tapasztalatából ered. Minden bizonnyal Jákób dolgozott hétköznapi közelségben az állatokkal és nem Lábán, ezért ő tudta mi módon szaporíthatja meg magának gazdagon a javadalmat, ha ezt már egyszer megtette urának.

Eljöhet az idő, hogy mennünk kell tovább, annak ellenére, hogy áldássá lettünk azoknak az embereknek, akikkel együtt éltünk, mert akikkel éltünk ők nem bírják feldolgozni, hogy mi áldás vagyunk magunknak is. Ilyen helyzetben Isten azt tanácsolja nekünk, hogy menjünk tovább. Jákóbnak, hogy térjen vissza hazájába. Az asszonyok részéről van egy teljesen logikus gazdasági megfontolás is, hogy Jákóbbal tartanak. Nincs misztikum benne. Ők már idegenek az apjuk házában. Titokban mentek el. „Ez egyszer balgán cselekedtél.” Micsoda dicséret ez. Csak egyszer. Lábánt figyelmeztette Isten, hogy se jót, se rosszat ne mondjon Jákóbnak, akinél a házi istenét kereste, de nem találta meg. Ekkor Jákób elmond egy csodálatos védőbeszédet, az elmúlt nyomorúságos 20 évéről, mire Lábán kibékül vele. A helyet pedig ahol szövetséget kötöttek elnevezték. Egy kőrakást tettek, fogadalmat tettek, és tanúul hívták az Isten. Ez egy nagyon csodálatos szép tanulnivaló megegyezés.

A feleségeknek úgy tűnik olyan értékűk volt, hogy ez a mi mai eszünkkel fel se fogható. Az ősatyák történetéből az tűnik ki, a férj dolgozik a családjára és a feleségére. Szó nincs „én meg te” megkülönböztetésről, mint a mai viszonyokban, ahol vagyonnyilatkozatot is tesznek. Sőt még a közös „miénk” fogalom is hiányzik. Itt úgy tűnik a férj dolgozik a felességéért, és később a feleségének. Még az „Ádám-Évai” fogalom is hiányzik, hogy a feleség segítőtársa a férjének. Vagy ahogy a régebbi fordítás hozta: asszonyállat. Vagyis egy hasznos szolgai állatja. Itt a feleségnek egy olyan hercegnői állapotját láthatjuk, ami magasan mindenek felé emeli az asszonyt. Felette van a gyerekeinek, felette a vagyonnak. Egyedül az Isten akarata van az asszonynak felette, amit a férj álomban, kijelentésben kap meg. De az asszonynak még ebben is szabad akarata van, hogy elmegy-e férjével a férje Istenét szolgálni. Hihetetlen jogokat, kiváltságokat, tekintélyt, tiszteletet láthatunk meg a történetek mögött. Amely alapvetően járt a nőnek, attól függetlenül, hol mikor kinek a gyermeke. Értéke van. Olyan értéke, hogy a férjnek időként le is kell tagadni, (ahogy Ábrahám és Izsák is megtette) hogy ez az asszony a felesége, hogy meg ne öljék miatta. Ahogy például később Dávid esetében Uzzijás járt.

Személyes történet. 20 éves korában az egyik barátnőm elment Tunéziába nyaralni. Egyszer bement egy üzletbe és ott az üzletvezetővel beszélgetni kezdtek angolul. Mire az üzletvezető egyszer azt mondta, hogy szeretné a fiának bemutatni, visszamenne-e még majd máskor, hogy találkozzanak. Természetesen a barátnőm azt mondta, hogy nem. Az üzletvezető erősen kezdte győzködni, és elmondta, hogy milyen élete lenne nála, mint feleségnek, arany élete. Természetesen az európai modern barátnőm nevetett és mondta, hogy nem. Ekkor megkérdezte a barátnőmet, hogy mennyi az ára. Természetesen nem mondott árat a barátnőm, meglepte a kérdés. Ekkor nagyon komolyan azt mondta az üzletvezető, ő ad érte 3.000 tevét az apjának. Mondja meg az apjának, és jöjjön vissza a válasszal. Nos ebből is látszik, hogy a mai napig a keleti tájakon így maradt ez a szokás. Tehát a Biblia elbeszélése nagyon is reális talajokon áll, a nő megbecsülésében. Felfoghatatlan számunkra, hogy milyen értékként tekintenek rá.




2021. január 30., szombat

1.Móz 28,10 - 29,30

 

Tehát Jákób engedelmeskedett apjának és elment Paddan Arámba, hogy onnan feleséget vegyen magának. Ézsau ezt az engedelmességet látja, ezért elindul ő is a megigazulás útján, hogy az engedelmesség útjára lépjen.

Nem más ez, mint Isten háza és a menny kapuja. – amikor Jákób álmot lát ezt a megállapítást teszi. Ahogy annak idején az ókori emberek piramisokkal igyekeztek ezt a kaput elérni, Jákóbnak egyszer csak ott van egy létra formájában, annak tetején az ÚR állt, aki maga ad áldást Jákóbnak, hasonlót, mint Ábrahámnak.

Jákób részéről történik egy fogadalom, mint ami rárímel Jézusnak: ne aggódjatok mit egyetek, mibe öltözködjetek, mert az Úrnak gondja van erre, hanem keressétek először Isten országát. Jákób fordítva teszi, ha látja, hogy lesz neki, akkor az ÚR lesz az én Istenem. A kőből, amin aludt oszlopot állít, a helyet elnevezi Bételnek. Itt történik a tized másodszori megemlítése a Bibliában. Ábrahám Melkisédeknek ad tizedet. Jákób Istennek fog, ez a kő pedig, amit lehelyez: Isten temploma lesz. Jézus tehát az a kő. Ennek alapját Jákób helyezi el Bételben. Jákób aztán Háránba ér, ott a kútnál találkozik a későbbi feleségével. Részletes leírásban láthatjuk megismerkedésüket. Úgy tűnik ez a régi időkben fontos volt az embereknek, elmondani, hogyan találkozott össze a házaspár.

Az ősi hagyományok tisztességesek, ha még rokonom is vagy, nem akarom, hogy ingyen szolgálj nekem, mondd meg a béred – kérte Lábán Jákóbot. Jákób Ráhelt kéri feleségének 7 év szolgálataiért. Mire itt történik egy csere, és először a nagyobbikat kapja meg, és újabb 7 év után Ráhelt. Hogy tisztességes volt-e ez, az kérdés, de mivel Jákób elfogadta a feltételeket, úgy tűnik ez is elfogadott volt az ősi világban. Úgy tűnik voltak olyan törvényes csalások, amik mindkét fél számára eredményességük miatt elfogadottak voltak, mai világunkban ez elképzelhetetlen: erőszak, agresszió, bíróság után kiált rögtön minden jogtalanság, vagy jogtalanságnak tűnő dolog, hiszen nem kölcsönös, hanem egyoldalú kihasználás történik. Rokonok pedig előszeretettel semmizik ki egymást. Itt láthatunk a mai világunktól teljesen elütő gyakorlatot és moralitást.




2021. január 29., péntek

1.Móz 27,1 - 28,9

 

Milyen fontos volt abban időben, az embereknek az áldás. Egészen másképpen gondolkoztak, az adott szóról. És egészen hittek benne, mert tartalma volt. A Bibliai beszámoló szerint pedig Isten kiválasztott embereinek a kéréseit meghallgatja Isten és teljesíti. Abban az időben – úgy tűnik ebből a részből – ez teljesen természetes volt. Az édesanya viselkedése, hogy Jákóbot tolta előtérbe, arra enged következtetni, hogy Ézsau hettita lányok miatt, már tévútra keveredett, az eredeti Isteni elhívástól. Hiszen, Isten egyrészt nem avatkozik be a történésekbe, másrészt meg is áldja Jákóbot majd. Legalábbis azt az isteni útat, amin járni törekszik majd, és amihez Isten maga is segítséget ad neki. A feleség nagy szerepe is kitűnik itt. Közreműködik a csalásban, nemcsak motivál, de kreatív is. Amikor Háránba küldi Jákóbot a halál elől, abban látszik, hogy Izsáknak elmondja, hogy azért, hogy onnan vegyen feleséget magának. Tehát itt hazudik férjének abban, hogy miért megy el a fia, - nem mondja el, hogy mert meg akarják ölni – másrészt elmondja, hogy miért támogatta a csalásba a fiút. Szerintem, Izsák, nem látott, de érzett: tapintott, szagolt. Mégha öreg is volt, egy vadast könnyű megkülönböztetni egy tapasztalt gasztronómusnak, ami egy ilyen nomád embernél valószínűsíthető. Véleményem, hogy felismerte, hogy Jákób van előtte. Az áldás úgy gondolom részéről is jóváhagyott volt. A felesége miután elmondta Jákób tervezett útját újra megáldja Izsák Jákóbot. Tehát a házaspár igen jól működött, kölcsönösen együttműködött ez nemcsak élethosszig tartó boldog szerelem volt. Ézsau jellemfejlődésében is egy pillantást kapunk, hogy felismeri ebben, hogy szülei rossznak tartották a házasságát, igyekszik ezt kijavítani. Nyilvánvaló, nemcsak a szülők miatt, akiken nyilvánvaló Isten kezét látta, hanem felismerve miért veszítette el az áldás lehetőségét, az anno engedelmessége hiánya miatt. Az Isteni útra Jákób ráléphet tehát, Ézsautól pedig ez elvétetett, mert nem ismerte fel „meglátogatásának” idejét, kiválasztottságának Isteni magasabbrendűségét. Ebből a történetből azt veszem le, hogy Ézsau itt elindul a megigazulás útján, ha már ő elveszítette az áldásos isteni kiküldetést ezt tudomásul veszi, de eltökélt, hogy amit lehet azt még helyretegye. Isten és maga között.



2021. január 28., csütörtök

„Ez a történet az évtizedek óta tartó hazudozásról szól”

 

A gonoszság banális és középszerű - Hannah Arendt után szabadon. Felfoghatatlan, de a valóságunkhoz tartozik, a szélsőjobboldal elképesztően aljas, primitív, középszerű, alattomos, sunyi és végeredményként végül gonosz.

Beszélgetést és filmet ajánlok a 444.hu oldalról.


"1945 elején valójában két fronton zajlottak a harcok Budapesten. Míg a német és magyar csapatok a szovjet előrenyomulást próbálták visszaverni, a nyilas pártszolgálatosok, akik korábban átlagos életet éltek, cipészek, pékek, villanyszerelők voltak, embervadászatba kezdtek a belső ellenségnek minősített honfitársaikkal szemben. A XII. kerületben, a mészárlások közvetlen közelében ma egy kardot markoló turul-szobor emlékeztet az ép ésszel felfoghatatlan bűnökre."


Beszélgetés a film készítőjével:

https://444.hu/2021/01/27/ez-a-tortenet-az-evtizedek-ota-tarto-hazudozasrol-szol-igy-keszult-a-gyilkosok-emlekmuve


A dokumentumfilm (18 éven felülieknek):

https://444.hu/2021/01/26/a-gyilkosok-emlekmuve



1.Móz 25,1 - 26,35

 

Izsák menekül az éhség elől, mint annak idején atyja, de ő nem úgy lesz áldott, hogy nem derül ki a turpissága, hanem mivel kiderül, ezért nem lesznek átkozottak befogadói, hanem, nyilvánvalóvá lesz, minden és ezért lesz áldott. Sőt 100 szoros termése lesz ezek után. A filiszteusok irigyek lesznek. A filiszteusok félni kezdenek tőle, nehogy föléjük kerekedjen. Izsák kutakat ás. Előássa Ábrahám kutjait is. Amiket a filiszteusok betömtek. Milyen fontos a víz. Milyen sokat kell ásni egy kútért. Mélyen. És ha nem sikerül éppen ott? Újrakezdeni. Ha újra tudja kezdeni, és újra tudta, milyen gazdag! Közben pedig szövetséget köt ellenségeivel, akik megkeresik őt, mert látják áldott. Vele van az Úr, félnek tőle. De Izsáknak ki kell ásnia a kutakat, amiket ellenségei betömtek. Hozzá kell férnie a vízhez.

Jézus az utolsó vacsora előtti igerészében, úgy van írva: Júdás, aki a 12 apostol közül való volt. Pedig szólhatott volna úgyis az Ige: Júdás, aki az ellenség közül való volt, és Jézus mégis kiválasztotta. Ezután pedig azt írja az ige, lesz egy ember, aki a fején korsót visz vízzel, azt kövessék, hogy megtalálják a szállást. A föld ahová megyünk, bár jövevények vagyunk, sátort húzunk, vizet keresünk, letelepszünk és segítségül hívjuk ott az ÚR nevét. Ez az elhivatottság. Közben néha, szövetséget kötünk az ellenséggel is, hogy küldetésünk bevégezzük.

Izsák 20 évig imádkozik feleségéért, hogy gyermeke legyen. Ikrek lesznek, mire Rebeka belekeseredik már a terhességébe is. Két nép fog születni belőle. Ézsau depressziós lesz, mert azt hiszi meg fog halni, ezért eladja elsőszülöttségi jogát, - minek az neki? - így gondolja. Jákób, aki elméletileg sátorlakó, szelíd ember csaló lesz, mert mindvégig többet akar. 

Jézus azt mondja, aki benne hisz annak belsejéből élő vizek folyamai ömlenek.




2021. január 27., szerda

1.Móz 24,1-67

 

Ábrahám szolgáját elküldi, hogy fiának feleséget hozzon. De megkérte, hogy nem a kánaánitáktól, hanem rokonságából hozzon neki. A szolga elment Náhór városában és ott segítségül hívta az Urat, amikor megpihent. Ismét a víz jelenik meg a történetben, egy kút mellett találkoztak. Egy segítőkész leányt kért segítéségül, Rebeka jött, akire a segítségéért ékszereket adott neki. Ábrahám rokonai befogadták a szolgát, megmosták a lábát, ettek és elmondta miért jött. A rokonság úgy döntött, hogy az Úrtól jött ez a dolog és elviheti feleségként Rebekát. A szolga erre újabb drága ajándékokat adott. A lány is beleegyezett, hogy elmegy. Izsák a Délvidéken lakott, éppen megérkezett egy kúttól, amikor megérkezett a lány. A szolga beszámolt, Izsák pedig bevitte anyjának sátrába, feleségül vette Rebekát, és megvigasztalódott anyja halála után.

A szövetségkötés két ember között, a házasság. Ez egy érdekes leánykérés volt. tulajdonképpen nem jelenik meg a történetben Isten, hanem emberek elhatározásai és döntései. 

Szövetségkötésről szólt az előző rész. Szövetségkötés Ábrahám és Isten között. Isten folyamatosan szól, megerősít. Megakadályoz, vagy megerősít. Maga Isten. Itt ebben a Rebeka történetben engedte az emberi folyamatokat, aminek a folyománya egy házasság szövetségkötés lett, ami Ábrahám és Isten közötti szövetségkötés továbbvitele. Menjetek és szaporodjatok is, ilyen Istentől rendelt szövetségkötés továbbfolytatása a házasság. Isten és Ábrahám közötti szövetség továbbvitelét is, a házasság és az utódlás viszi tovább.

Jézus és a Menyasszony. Isten Fia és az Ő egyháza. Itt is az emberi szinten, ha úgy tetszik személyes döntések, megtérések vagy szövetségkötések viszik tovább Isten Fiának nagy szövetségkötését. 



2021. január 26., kedd

1.Móz 21,1 - 22,19

 

Hágár megint menekülni kényszerült, itt úgy olvassuk, hogy Isten is beleegyezését adta ebbe. A pusztában az ÚR meghallotta a fiú hangját. Hágár ismét látott egy forrást. A fiú pedig felnövekedett és íjász lett. A víz ezen a területen nagyon fontos. A kútért harcolnak. Ábrahám itt jövevényként van. Szövetségeket köt. A föld azonban nem az övé, csak ígérete van rá Istentől. Ábrahámhoz szól Isten, hogy fogd a te egyetlenedet, akit szeretsz, Izsákot és áldozza föl egy hegyen. – Olyan érdekes, hogy az ember hajlamos nem értelmezni a szöveget. Isten mondta, hogy menjen el áldozza fel a fiát, ahogyan a Moloknak is megteszik más népek, hogy lecsillapítsák a haragvó Istent. Szamárral ment. Ahogy Jézus Jeruzsálembe vonult be. És harmadik napon látta meg a hegyet Ábrahám. A fiú megkérdezte, hogy de hol van az áldozatra való bárány. Hiszen ő nem tudta, amit már akkor Ábrahám tudott, hogy őt kell feláldoznia. Megtette volna Ábrahám? Isten majd gondoskodik az áldozatra való bárányról.

Ez az egész történet, akkor játszódik le, amikor a zsidó nép még nem létezik, nincs a páska ünnepe, nincs a bárány vérével való ajtófélfa meghintve. De már Ábrahám, az áldozatra való bárányról beszél. Ábrahámnak csak ez az egy fia maradt, a másikat elüldözte, és most kést emel rá, hogy megölje. Amikor szól az Úr angyal, ne tedd, látom, hogy Istenfélő vagy, és nem tagadtad meg tőlem a fiadat. Itt Isten újra megáldja Ábrahámot, hogy magára esküszik, hogy megszaporítja utódait, és annyian lesznek, mint az ég csillagai, vagy a homokszemek. A te utódod birtokolni fogja ellenségei kapuját. És a te utódod által nyer áldást a föld valamennyi népe. Mert hallgattál szavamra.

A te utódod kifejezés, valamikorra a távoli jövőre mutat. A mi Urunkra, Jézus Krisztusra. Akárhogy is, de fontossá vált az is, hogy a föld valamennyi népe kapjon áldást.



2021. január 25., hétfő

1.Móz 18,1 - 19,38

 

Még mielőtt Izsák megszületne, mi történik abban az egy évben Ábrahámmal?

Megjelent előtte az ÚR, három férfi állt előtte. Eléjük futott, földre borult és kérlelte őket, hogy maradjanak. 

Vajon milyen lehettek megjelenésükben, hogy ilyen reakciót váltott ki, egy idős férfiból? Vendéglátást készített nekik.

Az egyik férfi azt mondta: Egy év múlva visszatérek hozzád, és Sárának fia lesz. – Sára ott hallgatódzott a háta mögött a sátor bejáratánál és nevetett.

Van-e valami lehetetlen az ÚR számára?

Ezt a kérdéses kijelentő mondatot a mai világunkban lépten-nyomon kiplakátoznám. Hogy mindenhol, mindenkit, mindig szembesítsen ezzel a kérdéssel.

Az ÚR így szólt: De bizony nevettél! – késő tagadni.  Van-e valami lehetetlen az ÚR számára? – Késő már: nevettél. Hitetlenség egy hívőben.

Szükséges volt-e megjelenni ennek a három mennybeli lénynek Ábrahámnak? A szövetség már megköttetett. Sára így is úgy is szült volna. A szembesítés miatt igen. Isten Ábrahámot választotta ki arra, hogy megparancsolja fiainak és háza népének is, hogy őrizzék meg az ÚR útját, cselekedjenek az igazságnak és jognak megfelelően, hogy az ÚR is beteljesítse, amit megígért Ábrahámnak.

Igazság és jog. Sodomában éppen nem ez volt. Sok jajkiáltás hatott fel az égig, a jogtalanság miatt. Az Úr lejött, hogy megnézze így van-e. Vajon az egész föld bírája nem tenne-e igaz ítéletet? Ábrahám közben jár az igazakért, hátha van abban a romlott városban 50 igaz? Hátha van 45? Hátha 40? Hátha 30? Hátha 20? Hátha 10? Ha csak 10 igazat talált volna ott az ÚR, nem pusztította volna el.

Lót hasonló lelkülettel fogadta a két angyalt, mint Ábrahám. De a sodomai férfiak már nem. Már éppen Lót is nagy bajba került, amikor a két angyal vaksággal verte meg a kint álló sodomi férfiakat. Lótnak mondták mentse meg mindazt, ami itt az ővé, vőit, lányait, feleségét, mert elpusztítják a várost. Lót így is cselekedett, de a vői nem akartak vele menni. Még Lót is tétovázott, amikor az angyalok vezették ki őket a városon kívülre. Cóarba menekült Lót. Sodoma és Gomorára napfelkeltekor kénköves tüzes eső esett. Így pusztította el az ÚR azokat a városokat, a környéket, a lakosságot és a növényzetet is. Lót felesége viszont hátratekintett és sóbálvánnyá lett.

Mikor reggel fölkelt Ábrahám, elnézett arra és látta, hogy már csak füst szállt a föld felett. De nem feledkezett meg Isten Ábrahámról, kivezette Lótot. Nem 10 igazat, mert annyi nem volt, csak 1-et. Végtére is Lót félt Coárban lakni, nem tudni miért, és felment leányaival a hegyre, egy barlangban laktak. Ott a lányai két éjszaka leitatták, az egyik éjjel a nagyobbik, aztán a kisebbik és vele hált. Móáb és Ammón fiainak az ősatyja származik tőle. Lót pedig mit sem tudott erről.

Később a móábita Ruth fog szerepelni Jézus Krisztus leszármazási vonalában. Annak ellenére, hogy a móábitákat Isten súlyosan megátkozta. Isten Ruth történetében is megmutatja, hogy minden embernek a szívét nézi, nem egész népekkel (azok bűneivel) együtt ítéli el az embereket. Személyre szólóan van Nála a kegyelem. És kollektíve van nála az áldás: Általa nyer áldást a föld minden népe. 18,18


2021. január 24., vasárnap

Where Would I be - Darlene Zschech

 



You knew me

Even as a child I heard

You call me closer

Cleary like a song I've always known

You would play for me

Like the breaking of the dawn

Everyday I long for more of You

Where would I be without Your love

Where would I be without Your hand

On my life

Lifted

Through the valleys

Through the pain

I know You're with me

Carried

Like I'm dancing in the rain

You cover me

Then You catch me when I fall

As we walk this gift of Life

I need You

Where would I be without Your love

Where would I be without Your hand

On my life

Forever

I will follow You

I will live for You

Forever

I will worship You

I will follow You

Forever

I will…

1.Móz 17,1-27

 

Isten megjelent a 99 éves Ábrámnak, és a következő történik. Névváltoztatás Isten részéről. Abrámot Ábrahámnak nevezi el. Mert sok nép atyjává teszi. Örök szövetséget köt vele és utódaival.

- Istened leszek és utódaidnak is

- Neked adom a földet, ahol jövevény vagy és utódaidnak*

Aki ezt megteszi Isten. Nem emberi erőlködésből. 

Tartsd meg a szövetséget. „Metéljétek körül szeméremtestetek bőrét, ez lesz a veletek kötött szövetségem jele.” 

Ez a körülmetélés szövetsége. Erről később az újszövetségbe Krisztusban így szól: „Mivel tehát már elfogadtátok Krisztus Jézust, az Urat, éljetek is őbenne.” Kol2,6 „Benne vagytok körülmetélve is, de nem kézzel végzett körülmetéléssel, hanem a Krisztus szerinti körülmetéléssel, a bűn testének levetése által.”Kol2,11

Abrámnak el kell nevezni feleségét is Sárának, mert megáldja őt is, és fiút fog szülni. Mire Ábrahám nevetni kezd: lehet-e a 90 éves feleségének gyereke? Isten kiigazítja, szövetségre lép Sárával is. Egy év múlva szülni fog. És itt már kimondja az új gyermek nevét: Izsákkal fog szövetségre lépni. 

Izmaelt a most 13 éves fiút is nagy néppé teszi 12 fejedelem fog származni belőle, de csak Izsákkal lép szövetségre. Ábrahám még azon a napon körülmetélt a házában minden férfit.

*17,8: „földet ahol jövevény vagy”, más fordítások szerint: Bujdosásod földje; zarándokságod földje; ahol most idegenként tartózkodsz. 


2021. január 23., szombat

1.Móz 15,1 - 16,16

 

Tudd meg, mondta az ÚR Abrámnak: Jövevények lesznek az utódaid. – 1. Ezt érti, hogy a zsidó nép Egyiptom földjén, 2. de érti a mai napjainkra is. Jövevények voltak Egyiptom földjén – kifejezés oly sokszor fordul elő a Bibliában értve a zsidó népre, visszautalva, honnan jöttek ki, a szolgaság földjéről, de így is szól az Ige: „Ezért tehát nem vagytok többé idegenek és jövevények, hanem polgártársai a szenteknek és háza népe Istennek.” Ef 2,19 Szól mindazokhoz, akik hittek Jézus váltságáldozatában. Mert ahogy az Efezusi levél taglalja a szövetségen kívüli volt minden nép Krisztusig. Azonban Krisztus által belekeresztelkedtünk Isten és Abrám szövetségébe is.

Isten itt ugyanis, szövetséget köt Abrámmal, amikor Abrám az utódja felől érdeklődik. Nem volt saját fia még. Itt hangzik el az a fontos mondat: Az lesz az örökösöd, aki tőled fog származni. – Ezt érti Izsákra, de Jézus Krisztusra is, akit nemzetségtáblázatában felsorolva látjuk. És értjük alatta mindazokat, akik hittek, és hit által lettek Ábrahám utódai. Jézus Krisztusban. Ezen a napon kötött az ÚR szövetséget Ábrámmal, a terület nagyságára is: Egyiptom folyójától az Eufráteszig. Ez a hatalmas terület, a Jelenések könyvében is Jézus új földi sátorának (szent Jeruzsálem) adataival is méretileg megegyezik. (21,10-)

És itt szó van még egy fiúról, Izmaelről, Hágártól. Ő Abrám leszármazottja. Száraj, Abrám felesége küldte be férjének szolgálóját, hogy szüljön helyette, mert ő meddő volt. De később Száraj megbánta ezt, és üldözte a terhes Hágárt. Hágárnak Isten angyala jelenik meg menekülésében. 

Aki így nevezte el az Urat: a látás Istene. – megjegyzem: Milyen érdekes, hogy későbbiekben Allah egyik ábrázolási formája a szem is.

Itt Izmaelre elhangzik egy jövendölés: Kezet emel mindenkire, de rá is mindenki, kárt tesz testvéreinek, ahol csak tanyázik.

Isten óvva tekint a terhes anyákra. Minden gyermek számít neki. Mégha rossz elgondolásból is jönnek az ember cselekedetei, megengedi, és mégha rossz származik is belőle, megengedi. Istent semmi emberi döntés, sem jó, sem rossz nem akadályozza abban, hogy az Ő akarata beteljesüljön.

Visszatérve a jövevény szóra, ez a kifejezés még mást is hordoz: „Tudd meg, hogy a te utódaid jövevények lesznek egy olyan országban, amely nem az övék: rabszolgákká teszik” – Ez pedig még a mai napig, Krisztusban minden Ábrahám leszármazottjára igaz, Isten gyermekeire, amíg ezen a Földön Krisztus, mint Király nem jön vissza uralkodni, rabszolgák vagyunk, jövevények. Tovább mutat, előre, vigasztalás nekünk is, hogy lesz Országunk, ami a miénk. Nem leszünk mindig rabszolgák, hanem szabadok, Krisztus felszabadítottjai, az Ő dicsőséges országában.



2021. január 22., péntek

1.Móz 13,1 - 14,24

 

Amikor Abrám visszajött Egyiptomból, igen gazdag volt. Sok jószággal. Lót is vele jött, az unokaöccse. Akinek szintén sok jószága volt. Pásztoraik veszekedtek egymással, mert kevés volt a hely egymásnak. Ekkor beszélték meg, hogy elválnak egymástól. Lót a Jordán környékét választotta. Abrámtól keletre. Az ottani városok, mint például Sodoma, romlott lakossággal volt tele.

Abrám Mamré tölgyesében táborozott le, ami valószínűleg egy embert (királyt) is jelöl. Itt épített az Úrnak oltárt. Ez többször ki van hangsúlyozva, hogy Abrám, ahová csak letelepedett, segítségül hívta az Úr nevét, és oltárt épített Neki.

Itt értesülünk egy háborúról. És egy érdekes földrajzi beszámolásról. Hogy ahol most a Sós tenger van Sziddim völgye volt, ahol összegyülekeztek a királyok háborúra. Mivel Lót fogságba esett, és erről, amikor hírt kapott Abram, fogta 318 legényét, és üldözte Lót fogvatartóit, egészen Dánig. Amikor a Sodoma királya meg akarta köszönni Abrám visszautasította, csak a szükséges élelmet tartotta meg, és hogy Mamré és testvéreinek, akik ezek szerint vele tartottak fegyvereseikkel, kérte ki a részét.

Ez azért fontos, amint mondja is Abrám, hogy ne mondhassa senki, hogy Sodoma királya tette gazdaggá őt. Ugyanis előtte Melkísedek királyával találkozott, aki a Felségesnek a papja, Sálem királya, megáldja őt, bort és kenyeret vitt elé, ami a mi későbbi úrvacsorai képeinkben is jelen van. Abrám neki tizedet adott mindenből, ami a későbbi Lévitáknak, adott Úr szolgáinak járó adományt jelképezi. Abrám ezzel megerősíti mindazt, ami a későbbi Mózes törvényekben és majd az újszövetségi Jézus Krisztusi beteljesülésben végbemegy. Nem a gonosszá lett világ teszi gazdaggá Isten gyermekeit, hanem a Felséges és a Neki való szolgálat.

Abrámhoz ugyanis szól a Felséges, hogy mindaz a terület, ahová csak ellát, északra, délre, keletre, és nyugatra, neki adja és az utódainak, és annyi utóda lesz, mint a föld pora, amit nem tud megszámolni senki sem. Abrám a kenyérben, a borban és ebben a kijelentésben, gondolatban, szívében és cselekedeteiben is megerősíti itt, hogy a Felséges ígéreteinek beteljesülésében hisz és remél. Abrám a hit példaképe, és atyja mindazoknak, akik hisznek a Mindható ígéreteiben. Számuk már valószínű annyi, mint a föld pora, amit nem tud megszámolni senki sem.



2021. január 21., csütörtök

1.Móz 12,1-9

 

Sosem késő. Ábrám 75 éves volt. Nóé 600 éves volt, amikor özönvíz lett a Földön. Egyszer kiszámoltam, hogy Noé még találkozhatott személyesen akár Ádámmal és Évával is. (Ábrahám már például nem láthatta Noét.) A radikális életcsökkentést én el tudom képzelni. Elméletem is van rá, hogy miért történt. Isten elkezdte forgatni a Földet. Az özönvíz azért történt meg, mert a Föld – eszméletlen gyorsan, ugyanis a Föld forgása nagyon gyorsnak számít most, a bolygók között - elkezdett forogni, addig lassan forgott, vagy egyáltalán nem is. A Föld forgása kihatással volt a tektonikára, hegyek születtek. Hatással volt a földi élőlények élettartamára is. Túl gyorsan élünk. Hatalmas energiákat emészt fel, a rajta lakóktól, egy forgó bolygó. 

Ismét Isten megszólít egy embert: Menj el földedről. E parancsnak való engedelmesség, következményeit élhetjük a mai napig, mindazok, akik Ábrahámhoz számítják magukat. Ábrahám hitből élt, és ezt számította be Isten neki – és utódainak – igazságul. Mi több ebből a hitből vagyunk. keresztények. Általad nyer áldást a föld minden nemzetsége. Jézus Ábrahámtól származik testileg.

Ábrám akár több ezer kilométert is megtehetett, hogy eljusson, új földjére. Ott oltárt épített az Úrnak, aki megjelent neki, és segítségül hívta az ÚR nevét. Igaz Táré, aki elindult, de Ábrám volt a megszólított, lehetséges, hogy az ÚR láthatóan jelent meg, Ábrámnak az elhíváskor és az egész családja engedelmeskedett.



2021. január 20., szerda

Olvassunk

 

Olvasom Hannah Arendt könyveit. Nem is értem, hogy miért nem kerültek hamarabb a kezembe. Ezek olyan könyvek, amelyeket Magyarországon minden utcasarkon ingyen kellene osztogatni. Az emberek hirtelenjében tisztábban látnák a mai politikai közállapotok mibenlétét. Felismernék a párhuzamokat az orbanizmus és a nemzetiszocializmus között. Megértenék, hogy a nálunk nyugatabbra lévő európai országok, de még Amerika is, miért és mit kritizál Orbán Viktor vezetésében. Feltárulnak előttük a konteok és a szélsőjobboldal közötti összefüggés. Az állampolgárok tudatos döntést tudnának hozni szavazataik előtt, hogy mit szeretnének, merre menjen az ország ideológiája. Sőt, a demokrata eszmék iránt elkötelezettek sokkal aktívabbak lennének a politikai tevékenységben és nem várnák, hogy a megoldás a szájukba repüljön. És így tennének is az ellen, ami jogosan aláássa emberi méltóságukat és nemcsak gazdaságilag fosztja ki az országot, hanem kollektív bűnbe sodorja az egész nemzetet.

Amikor évekkel ezelőtt először hallottam meg Orbán Viktortól, hogy „mi magyarok”, akkor szó szerint megállt bennem a levegő. Se köpni, se nyelni nem tudtam, a hányás fogott el. Azt még valahogy lenyeltem, „hogy a haza nem lehet ellenzékben”. De azt, hogy „mi magyarok” nemcsak előttünk szavazók előtt, akiket mindenáron és mindig megosztani és összeugrasztani igyekezett már külföldi országok képviselői előtt is hangoztatta. Sikerrel. Később még sok hasonló kifejezéssel összemosta, szándékosan negligálta, sőt megsemmisítette az ellene protestálókat. Nem minden magyar szavazott rá. Sőt, sokkal többen nem szavaztak rá. A közéletben nem véletlenül használják egymás között az emberek a NER rezsim kifejezést, nagyon helyesen összecsengően a náci rezsimmel.

Én azt javaslom, az engem olvasókat, hogy politikai kérdésekben ne engem olvassanak, hanem Arendt könyveit. Van, ami az interneten ingyen elérhető, többek között a leghíresebb műve: A totalitarizmus gyökerei. Azért őt olvassátok el, mert semmiképpen nem vádolható, hogy „mi magyarok” ellen írta volna könyveit és Orbán Viktor legnagyobb kritikusa lett volna, hiszen 1975. december 04-én meghalt. Viszont kíméletlenül leplezi le a mostani magyar fejekben begyöpösödött téveszméket és a nyilvánvalóan tudatosan választott utak kárhozatba tartó eszmeiségét. A párhuzam és a megvilágosító tudomány olyan döbbenetesen erős, hogy egyetlen egy olvasó se fog legyintve elmenni mellette, még egy magát vérfideszesnek tartó sem. Mindenekelőtt pedig azoknak a kortárs teológusoknak javaslom, akik azt gondolják magukról, hogy Orbán mellett kell kiállniuk, és még így is kereszténynek mondhatják magukat.

Bevezetésnek, a mai helyzetről lásd ezt a videot.




Arendt könyvei (amit magyarul találtam, a többi németül és angolul):

A totalitarizmus gyökerei interneten. Ezt mindenképpen javaslom elolvasni:











1.Móz 11,1-9

 

A nyelv. A közös nyelv felbecsülhetetlen érték. Az emberi tehetségek olyan széles skálán mozognak és olyan mély értékűek, hogyha ezeket összeadjuk, szorozzuk egymással, nyelvi gátak nélkül, minden bizonnyal, hogy elképzelhetetlen gyógyászati, tudományos, kulturális magasságokban járnánk. Nem véletlen, hogy az emberiség hatalmas erőfeszítéseket tesz azért, hogy a közöttünk akadályként tornyosuló nyelvi különbségeket legyűrje, hogy egyedül a fő célnak rendelje alá. El nem engedve egyetlen kicsiny tehetséget, gondolatot sem. Nem véletlen az internet örök memóriája. A kialakított hatalmas adatbázisok, és azok feldolgozására tervezett és már kialakított különböző logaritmusok. Célja van: a fejlődés.

Hogy miért? Maga a szó hordozza magában a választ: feljebb és feljebb, ahol Isten lakik.

Tornyot akartak építeni Bábelben, és ez már majdnem sikerült is. Istennek magának kellett beavatkoznia ismét. Mint az özönvíz idején. Hogyan? Hát miért nem pusztítja el az emberiséget? Isten szövetségre lépett az emberrel, nem akarja elpusztítatni, sem akkor, Bábel idején, sem most. De az ember céljai szüntelen rossz. Isten ellen lázadó. A fejlődés maga állandó gyújtópontja a következő fokozatnak: az Isten káromlásnak. De szükséges fejlődnünk, és fejlődünk is, hiszen az emberben benne lévő kreativitás, tudomány, isteni bölcsesség erre predesztinálja. De a mérleg nyelvét mindig egyenesben kell tartania Istennek. Ha túl szalad a tudomány és az ember isteni méltóságnak gondolja magát földi testében, Isten ellenében, szükséges a beavatkozás, még mielőtt az emberiség önmagát irtaná ki, anélkül, hogy minden ember megismerhette volna Isten eleve elrendelt kegyelmét. Istennek ugyanis ez a célja: hogy minden ember üdvözüljön.

Az Istentelen embernek pedig az a célja, hogy növekedjen, gazdagodjon, erősödjön, vagyis fejlődjön, minden áron, akár fájdalmak, szenvedések, pusztítások által is.




2021. január 19., kedd

1.Móz 6,1 - 9,17

 

Hogyan lehet, hogy az ember szívének minden szándéka és gondolata szüntelenül csak gonosz?

Pedig így van. Ez egy olyan tény, amit Ádám és Éva bukása után, minden Földön élőre igaz. Mindenki rossz útra tért a földön. 

Isten azt mondta akkor: Eltörlöm a föld színéről az embert, akit teremtettem; az emberrel együtt az állatokat, a csúszómászókat és az égi madarakat is, mert megbántam, hogy alkottam őket.

Milyen kemény kijelentés ez, hogy az emberrel együtt, mindent, amit teremtett. Ráadásul ez a kemény kijelentés kétszer van megerősítve, ahogy általában Noé történeténél a fontosabb dolgok.

Elhatároztam, hogy minden élőnek véget vetek, mert erőszakossággal telt meg miattuk a föld. Ezért elpusztítom őket a földdel együtt. 

Ez annyira fontos kijelentés Isten részéről, hogy értenünk kell. Ha másodszor másképpen, de ugyanazt elmondja. Értetni akarja velünk az ítéletet. A súlyos helyzetet, helyzetünket, felelősségünket, tehetetlenségünket, kiszolgáltatottságunkat, semmisségünket, hogy amikor az Ő kegyelmének elrendeléséből, látjuk majd világunkat, mint Noé leszármazottai, a megmaradottak, akkor értékelni tudjuk azt, hogy Ő így döntött, így végzett, de mégis igazságos volt. És mivel élünk, mégis kegyelmes. Igazságos, mert Noé igaz ember volt, feddhetetlen. Istennel járt. Őt meghagyta. Sőt rendelkezett utódairól és még az élőlényekről is. Még mielőtt az Özönvíz elkezdődött volna szövetségre lépett Noéval. Miután kijött Noé újra szövetségre lépett vele, de úgy mint minden ezután születendő emberek megbízott követével. Ott rendelkezett az embertől várt rendről és az ígéretéről. Ebben a szövetségkötésben, aminek jele a szivárvány, már Isten rendelkezik a vérrel kapcsolatban. Majd az ígérete: többé nem átkozom meg a Földet és özönvízzel nem pusztítom el az ember miatt. Micsoda kegyelem, hiszen az ember, ahogy itt is írva van, bűnös marad és lesz továbbra is.

Mégis amíg csak föld lesz, nem szűnik meg a vetés és az aratás, a hideg és a meleg, a nyár és a tél, a nappal és az éjszaka. Mi mindannyian, akik élünk, Noé leszármazottai vagyunk és ennek a szövetségnek a tagjai.

Ezután az első teremtés történethez hasonlóan Isten újra hasonlóan, és ugyanúgy rendelkezik, újraindít:

Isten megáldotta Nóét és fiait, (Sémet, Hámot és Jáfetet) és ezt mondta nekik: Szaporodjatok, sokasodjatok, és töltsétek be a földet! Féljen és rettegjen tőletek minden földi állat és minden égi madár, kezetekbe adom őket minden földi csúszómászóval és a tenger minden halával együtt. 

Az özönvízben: A víz százötven napig áradt a földön. A víz állandóan fogyott a tizedik hónapig. A tizedik hónap első napján láthatókká váltak a hegyek csúcsai. 

1. hollót

2. galambot 

3. ismét galambot - olajfalevél

4. ismét galambot - nem tért vissza

Amikor Noé kijött a bárkából, égőáldozatot mutatott be Istennek, ami kedves volt Isten előtt.


2021. január 18., hétfő

1.Móz 3,1 - 4,15

 

A felületes Biblia ismerőknek általános tévedése, hogy mi történt az Édenkertben. Mert soha sem olvasták el a Bibliát, hanem a képekre, festményekre alapozódva tájékozódnak. Nagyon sokáig még a protestáns lelkészek sem vették észre prédikációikban, hogy rosszul beszélnek róla. Ma már egyre inkább nem így van, mert kezükbe vették az Írást. 

Szóval nem almába harapott Ádám és Éva. Amiről evett a jó és rossz tudásának fájának gyümölcse. Ha ragaszkodunk hozzá akkor nem tudjuk, hogy milyen gyümölcs, ha kicsit spekulálunk, akkor a fügére gondolhatunk, mert a fügefalevelét használták ágyékkötőül.

A másik. Két fa volt az Édenkertben, amiről nem ehettek. Először csak a jó és rossz tudásának fája volt tiltva, de hát mivel az megtörtént, ezért lett lángpallós az Édenkertjébe, hogy az életfájáról se egyenek. 

Az én életemben, ha kétszer hallottam Igeileg jó prédikációt erről a témáról, a többi mind fals volt.

Pedig nagyon fontos a kijelentés, amit a kígyó mond: olyanok lesztek, mint az Isten, tudni fogjátok mi a jó és mi a rossz. – Ez egy olyan kijelentés, ami igaz. A kígyónál – az ördögnél – nem arról van szó, hogy minden szava hazug, hiszen az is Isteni kijelentés, amit mond, hanem amibe ágyazza. Hiszen Isten maga erősíti meg a tényt, még egyszer a 3,22-ben. „Az ember olyanná lett, mint miközülünk egy: tudja mi a jó és a mi a rossz.”

A másik, az ábrázolásokról. Érdekes, hogy a festményekben rögtön kígyónak ábrázolják a kígyót még a bűnbeesés előtt. Hát nem írja-e a Biblia a kígyó büntetését? Hasadon járj. Miért nem lábakkal ábrázolják hát a festmények? A kígyó a bűnbeesés után lett kígyó. Addig másik formája volt. Nos, én bármilyen furcsa leginkább egy macska fajhoz tudom hasonlítani. A macskáknak van kígyószemük, rezzenéstelen járásuk, két szemfoguk elől, hasonló mozgásuk, és figyelmük. Szeretnek a napon sütkérezni, hasonlóan bújnak el, leselkednek és orvul támadnak. Szerintem mindenképpen a legtökéletesebb állat a macskafélék, oroszlán, leopárd stb. Elképzelhető számomra, hogy e gyönyörű példányok közül egy faja, abból egy tagja, volt, aki megvezette az emberpárt. Sőt megfigyeltem, hogy a macskafélék hasonlóan köpnek az ellenségükre a szemükbe, ha félnek tőlük. Valóban tudnak köpni, ugyanígy, mint a kígyók. – Ez csak egy kitérő volt, hogy évszázadokig fel sem merült az emberekben, hogy az édenkerti kígyónak a bűneset előtt lába volt, és lehet akár szőre is!?

Szóval az emberpár az életfájához nem mehetett ezután, hogy örökké ne éljen. Még egy fontos megfigyelésem volt. Hogy a teremtés történetben a fákról, gyümölcsökről határozottan úgy írja, maghozó. El tudom képzelni, hogy ennek a két fának a gyümölcsének nem volt magja. Már egy olyan félig földi, félig mennyei állapotban van, aminek a szaporodásához (gyümölcshozásához) nem kell mag (vagy esetleg nem is szaporodik, nem ivarosan). És el tudom képzelni, hogy Ádám és Éva – az ember szaporodásához sem – elsősorban és először és a tökéletes formájában – majdani bevégzett formájában - nem a mag szükséges, a testi kontaktus, ahogyan erről Jézus is beszél a feltámadás után a nő és férfi viszonyában.

De mivel az ember – a bűnbeesés után - testében mindenestől földi lett, ezért az Édenkerti félig mennyei félig földi állapot és maga a lehetőség, hogy mennyei legyen megszűnt. Ezért az ember mindenestől testében földi lett, szaporodásában is, és élettúlélésében is, bűneiben is. A kettőség rögvest megmutatkozott a jóra és a rosszra, megmutatkozott a nehézségben, az elbukásban és az Isten felé való hozzáállásban, rögtön az első utódban Ábelben és Káinban. 


2021. január 17., vasárnap

1.Móz 1,1 - 2,25

 

Nagyon sokszor olvastam már a teremtéstörténeti részt. Ami most megfogott, 2,22-25.

„Akkor ezt mondta az ember: Ez most már csontomból való csont, testemből való test. Asszonyember legyen a neve: mert férfiemberből vétetett. Ezért a férfi elhagyja apját és anyját, ragaszkodik feleségéhez, és lesznek egy testté.”

Milyen szép lenne, hallani a mi korunkban ezt. A minap véletlenül egyik testvérem megosztására tévedtem a facebookon. Ahol a Hillsong magyarországi gyülekezetének Istentiszteletére invitál. Rögvest egy coming outolásba botlottam ott. Arról tudtam, hogy Ausztráliában néhány éve hatalmas botrányok voltak a melegek befogadásából, de hogy már itt vannak Budapesten, ebből kimaradtam.

Az egyház álláspontja mérvadó kell, hogy legyen, legalább azok számára, akik figyelnek rá. Annak idején a karizmatikus szentszellemesdi tévtanítások idején is lettek szakadások. Ezt ugyanolyan hóbortnak tekintem, ami jön és megy. Ami igazán érték, maradandó. Gondolom, hogy a deviáns dolgok a világtörténelemben újra és újra felbukkannak. Kellenek olyan hívő emberek, akik bölcs nyugodtsággal képviselik a maguk álláspontját, ami ellenkezik a világéval. Csak így hozhatunk igaz megtérőket Krisztushoz. Mai világunkban mindent kifordítanak. Csűrik csavarják a szavakat, pszichológiát gyártanak belőle, és olyat értelmeznek, ami nincs az Igében. Kellenek, papok, lelkészek, vezetők, akik Isten Igéjére hitelesen támaszkodva, rendíthetetlenül, meg nem inogva a világ befolyásától segítik az eltévedt bárányokat. Annyi segítségre szoruló, egyébként jószándékú ember van, akik ilyen-olyan megkötözöttségükből, vakságukból nem bírnak kijönni egyedül. Nekem is volt beszélgetésem meleg hívőkkel. Volt szerencsém látni, a vágyat arra, hogy megszabaduljanak, és úgy éljék meg Isten Igéjét, ahogy írva van. De mit tegyenek, ha a szószékről is az elfogadást hirdetik és nemhogy segítenék a szabadulásban, hanem házasság szentségében összeadják őket?

Nekem nagyon tetszik ez az Ige, bár 20 éves házasságomban az utóbbi évek éppen nagyon nehezek (és végül válással végződött - utólagos beírás). Nagyon fontosnak tartom, hogy a férfiember, Krisztusban a helyén legyen, ha ez nincs meg, bizony a hívő asszony állhatatosságán múlik minden. Vágyok arra, hogy megigazult hívő férfiemberek vegyenek körül, mint nőt, hogy a férjem, még jobban szeresse Krisztust, és még jobban ragaszkodjon feleségéhez, megértve egy test vele, nem csak a testiségben, de szellemben is. A világnak óriási szüksége van, hogy lássa működni valóságosan Isten Igéjét, házaspárokban. Én azt gondolom a hívők óriási felelőssége, hogy nem állhatatosak és nem fegyelmezettek, ebben a dologban. Tovább halmozva, a már amúgy is sok megbotránkozást. 

Nem az én dolgom, hogy ítéletet tartsak se mások, se magam felett, de amit lát az ember, attól igen is lehet szomorú lelkében. És segítségül kérheti a Jó Istent, hogy segítsen megmaradni ebben az elfajult világban, tisztán.

„Tiszta és szeplőtlen kegyesség az Isten és Atya előtt ez: meglátogatni az árvákat és az özvegyeket nyomorúságukban, és tisztán megőrizni az embernek önmagát a világtól.” (Jak 1,27)

Örülök, hogy munkám során 600 árvával foglalkozhattam. És volt dolgom évekig özvegyeket látogatnom, segítenem. Ez az életem. Isten segítsen meg minket, és adjon erőt, hogy az Ő Igéjéhez méltónak bizonyuljunk, jártunkban, keltünkben, beszédünkben, és gondolkozásunkban.


2021. január 16., szombat

56.-57. zsoltár

 

Az ember a Földön él sok nyomorúság közepette, vagy mint Dávid üldözésben is. Ilyenkor az ember fél, bármikor elfoghatja az embert a félelem. Főleg, ha láthatóan a vesztére akarnak törni. Ha mindennap szüntelen kiforgatják szavait. Hiszen védtelen. Jézussal is ez történt, és utána sok Jézus követővel. Dávid azért imádkozik, hogy kérje számon a gonoszságukat, amellyel életére törnek. Jézus azt a tanácsot adta nekünk ilyen helyzetekre, hogy rázzuk le lábunkról a port is, és menjünk el onnan, odamenjünk, ahová befogadnak Isten Igéjével. De mindazok, akik nem fogadnak be, el lesznek számoltatva. Furcsának tűnhet, hogy lehetséges ez? Pedig igen, a mai korunkban is, itt Magyarországon is. Dávid megerősítése, hogy Istenben bízok/remélek, nem félek, ez nem egy gyenge önerősítés, hanem maga a belsejéből jövő hit. Nem egy gyenge: ha megsegítesz, akkor hiszek; hanem egy erős belső tartalom: hiszek, mert remélek. Nem vak remegő pogány hit, hanem a kétségtelen valóságról való meggyőződés. Tudja, hogy Isten az Isten, a magasságos, az ember pedig a földi. Ezért is mondja: Ember mit árthatna nekem? – Hiszen tudjuk, tud ártani ember, de ha Istennel vetjük össze, akkor ember mégsem tud ártani. Inkább Istent féljük, s annak örülünk, hogy nevünk fel van írva a Mennybe.

Dávid a végén bizonyságot is tesz, és hálát ad Istennek, hogy megmentette életét a haláltól, hogy Isten előtt járhasson még az élők világosságában. Nem csak a puszta sötétségben járunk a gonosz emberek csúfolódásai, rosszakaratai között, hanem vannak testvéreink, akikkel együtt, egymást erősítve küzdünk a hitért. Akikkel szeretjük egymást, és ez az a világosság, amiről Jézus is mondta, erről tudja meg a világ, hogy a tanítványaim vagytok, ha szeretetik egymást.


Dávid tovább megy. Ebben az üldözésben, nyomorgatásban, nemcsak, hogy Istenhez kiált, segítségért, de Isten szeretetét szeretné zengeni az egész világon. Mert olyan bizonyossággal tudja, hogy Isten szeretete az égig ér. Betölti ez a mélységes mély szeretet, amelyet Isten felé érez, mivel Isten szeretete betöltötte őt. János apostol mondja, nem az a szeretet, hogy mi szeretjük Istent, hanem hogy Ő szeret minket. Isten lép hozzánk először kegyelemesen, mi erre csak reagálunk. És van az a vágy az emberben ilyenkor, hogy szeretné, hogy minden ember megtapasztalja ezt a kinyilatkoztatást. Dávid itt tehát mondja, Isten a mennyből küld segítséget. Megerősíti lelkünket a lelkével. Az az érthetetlenség lesz a kívülállókban, hogy, hogyan nem átkozza az Istenét, ha üldözik, vagy épp keresztre feszítik, sőt még dicsőíti is Istent. Ez az a titok, amit csak szentjeinek jelent ki Isten, hogy nagyobb a mi hitünk, mint a földi világ. „Mert minden, ami Istentől született, legyőzi a világot, és az a győzelem, amely legyőzte a világot, a mi hitünk.” (1Jn5,4) Több ez, mint frázis. Az egész Isteni kinyilatkoztatás. Alapja, magja, és a célja.



2021. január 15., péntek

51. zsoltár

 

Hogy mennyire fontos a mai világunkban is, a legfontosabb, amit a zsoltáros mond: 

- tiszta szívet teremts bennem

- vidámíts meg újra szabadításoddal

- támogass, hogy a lelkem készséges legyen

hogy taníthassam utaidra a hűtleneket, és a vétkesek megtérjenek hozzád.

Akármilyen körülmények között van az ember, szegény, fogyatékos, vagy gazdag, jómódú, egészséges, a cél nagyon fontos. A zsoltáros jó látja, hogy egyedül Isten ellen vétünk bűneinkkel, ha emberek ellen vétünk. Istennek a szívben lévő igazság megléte a szempont, mert ha benne van az emberi szívben nem vétkezik embertársa ellen. Dávid tudja, hogy bűnös, de tudja, hogy egyedül Isten képes rajta segíteni, és tudja a legfontosabb célokat az életben. A cél a legerősebb motiváló életerő és megtartóerő, de csak a hiteles cél a hiteles szívvel. Milyen furcsa kimondani a mai világunkban, ahol céltalanság és apátia uralkodik, a cél: hogy a vétkesek megtérjenek Hozzá. És hogy ez megtörténhessen tisztíts meg engem, Szent Lelkeddel újíts meg.

Olyan feladat ez, amely emberi erővel, emberi bűnös természettel nem megy. Mégis ez a feladat, ami bearanyozza az ember földi életét. Amiért érdemes élni. Istennel őszintén együttműködni vidám, erős szívet teremt. Az emberek jóra való tanítása a legmagasabb földi cél.


2021. január 14., csütörtök

50. zsoltár

 

A helyes Isten-tisztelet a helyes Isten látásmódból ered. A zsoltáros arról beszél, a jó és a gonosz emberek is rosszul látják Istent. Ezt a két utat hasonlítja össze. A jók, azt hiszik valamivel tartoznak Istennek, a gonoszak pedig azt, hogy semmivel sem. Mindketten téves látásmódban vannak. Nem ismerik eléggé Istent. Ez így volt az ószövetségben és így van az Újszövetség idején is sok hívővel és nem hívővel.

Isten az Isten tiszteletünk helyességére hívja föl a figyelmet. Nem az áldozataink miatt hallgat meg, nem azért mert gyenge Isten lenne, akinek szüksége van a mi tiszteletünkre. Mint annak idején az Ószövetség idején sem azért rendelte az állatáldozatokat. A helyes áldozat, szívből jövő Isten keresés. A Vele való szövetségről való helyes tisztelettel való elmélkedés. Jézus Krisztusban megszabadított minket a halál fogságából, ez a zsoltár már előre kijelenti, hogy Isten megszabadít, és hálával fogunk áldozni. Ez ószövetségi áldozatok helyett az Istentiszteletünk igaz dicsőítés.

A zsoltáros kettéosztotta az embereket, azokra, akik ilyen őszinte szívvel vannak és azokra, akik bűnösök, de Isten rendelkezéseiről beszélnek.

Az a jó út tehát, ha hálaadással vagyunk Isten felé. A nyomorúság idején, és akkor megmutatja szabadítását. Nem szükséges a nyomorúság idején pogány módon közeledni Istenhez, hogy segítsen.



2021. január 13., szerda

46. zsoltár

 

Isten a mi oltalmunk, Hozzá futhatunk. Ő a mi családunk, menedékünk. Még ha kitaszítanak is, még ha annyi vesződség, bánat ér is el, vagy ha a világ remeg, ha Őbenne bízunk várunk lesz. Isten szól hozzánk, figyelmeztet. Csendesedjünk el, miközben mennydörög és megretten a föld, tudjuk meg, Ő az Isten. Semmi baj nem érhet minket. A Seregek Ura velünk van.



2021. január 12., kedd

42. zsoltár

 

Bízzál Istenben lelkem, mert még hálát adok neki, szabadító Istenemnek!

Ez így van. A földi élet nehéz, de már most megtapasztalhatjuk Isten jóságát. 

Ezt a zsoltárt énekeltem veszélyeztetett terhességem után, a szülés másnapján. Kezembe vettem a gyermekemet, csendesen meghitten együtt lehettünk ketten. Hangosan és csodálatosan énekeltem a kórházi szobámban, amit az egész folyosó visszhangozott a zárt ajtókon keresztül. Mint szarvas hűs vízforrásra, úgy szomjazik lelkem rád. Vágyódom az élő Isten után, hogy mehessek hozzá. Miért csüggedsz el én lelkem, hisz pajzsod és ő támaszod. Bízz az Úrban, mert karja megszabadít hálával áldozol.

Azokban a percekben éltem át, életem legszebb, legmeghittebb, legcsodálatosabb perceit. Isten szabadítását és ajándékait. Olyan mérhetetlenül hálás voltam, mert megtudtam, hogy e zsoltár minden szava igaz, Isten megszabadított, nem csak engem, de a fiamat is. Isten, aki magának szerez dicsőséget, és megmutatta nekem. 

Egy bevégzett munka után az őszinte hála, mert beláttam semmit se tehettem hozzá. Akiért küzdöttem. Akiért annyi mindent feladtam, és akit akkor eközben az ének közben Istennek ajánlottam. Ő Jézus hitem egyik látható gyümölcse, a most 19 éves egyetemista fiam. 

Számba adott éneket az Úr, imádságot életem Istenéhez.


2021. január 10., vasárnap

Szomorú, de igaz

A módosított magyar alaptörvényre reagálva: a család fogalma, keresztény értelmében nem merül ki az apa, anya, gyermek hármasságával. Jézus azt mondta, mi vagyunk a családja. Az anyja, testvérei. Jézus Krisztus családfogalma, tehát a kereszténység családfogalma, azokat jelenti, akik hallgatják Őt és megtartják parancsolatait. Jézus nem alkalmazott társadalmi családfogalmat tanításaiban, hanem tudomásul vette a már meglévőt és e meglévő családfogalmat átdefiniálta egy újjá, még pedig az Ő hallgatóinak köréből egy újat konstruált. Ez az új a régivel tud ellentétben lenni, de vele együtt is alkalmazható, aszerint, hogy a tagok mennyiben hallgatói Isten Igéjének.

A klasszikus társadalmi kettes, hármas, többes felosztású család fogalma (nukleáris, egy gyermekes, többgyermekes, háznép stb.) tehát nem kifejezetten keresztényi, hanem inkább őstörténeti alapokon nyugszik, amit Jézus a maga tanításával túllépett. Egy új értékközösséget jelölt meg családként. Ezért a mai magyar alaptörvénybe most deklarált családfogalomra nem lehet azt mondani, hogy keresztényi: „A családi kapcsolat alapja a házasság, illetve a szülő-gyermek viszony. Az anya nő, az apa férfi.”

Jézus családjában mindannyian testvérek. Sőt Jézus még ezen is túlmegy, mivel arról értekezik, hogy ahonnan Ő jön és ahová Ő megy és ahol mi leszünk Vele követői, ott nincsen házasság, mert nincs nő és nincs férfi, vagyis Nála a család értelmezésébe nem számít bele a nemiség.

Ő maga így mondja: 

"Az én anyám és az én testvéreim azok, akik Isten igéjét hallgatják, és megtartják." Lk 8,21

„Aki az Isten akaratát cselekszi, az az én fivérem, nővérem és az én anyám." Mk 3,35

E kiterjesztett család megmaradásáról pedig ezt mondja, örök garanciát adva rá:

„Aki eszi az én testemet, és issza az én véremet, az énbennem marad, és én őbenne.” Jn 6,56

Jézus apjáról azt tudjuk, hogy Ő a mennyei Atyja, mindannyiunk teremtő "apja". Nemiség értelmében értelmezhetetlen, nem meghatározható.

--

A vallás együtt jár a szélsőséges jobboldalisággal és az erőszakkal. A nemzeti tudattal az emberi kreativitás, így az értelem szabadsága beszűkül, illetve torz formájában, egészségtelenül marad fenn. Az igazi művészet és hit megszűnését okozza, az igénytelenség vagy a középszerűség szintjére lépteti az embert. Hitler is vallásos volt, hitt a saját maga által kreált vallásában. A kereszténység is egy vallás. A vallások jellemzői, hogy az önmaguk által gerjesztett hitvilágot (pontosabban rendszerezett ideológiát) mindenkire erőszakosan rá akarják erőltetni, éppen aszerint, amilyen lehetőségük van rá. Ilyen üldözést élhettek át a középkorban a boszorkányüldözések során és a reformáció kialakulásával az új protestáns közösségek. Ilyet élt át Európa Hitler alatt. Jelenleg Orbán Viktor képvisel egy vallást, ám a különbség közte és Hitler között az, hogy ő Hitlerrel ellentétben nem hisz a saját maga által kreált vallásában, azt bármikor kénye kedve szerint formálja érdekeinek megfelelően másokhoz, illetve a hatalom megtartásához. Noha ő nem hisz a saját csinált vallásában, hisznek helyette abban hívei. Ilyen értelmében Orbán Viktor egy pitiáner vallási csaló, aki haszonszerzés végett bűvésztrükköket mutat be híveinek saját pénzügyi hasznáért.

Orbán Viktor semmi mást nem csinált, - középszerűségével -, mint meglovagolta a magyar egyházak azon anomáliáját, amivel benne ragadtak a 30-as évek eszmevilágában. Nemzetieskedő, jobboldali, szélsőséges beteg hitvilágukban. A magyar keresztény egyházak középkori jellege csak azért nem látott eddig még napvilágot, mert nem volt, aki felkarolja őket. Ezt tette meg Orbán Viktor. Hatalmat, jogot, feladatot adott számukra. Ez már politika. A '89-es rendszerváltás után Orbán Viktor jelentette a magyar keresztény egyházak számára azt, amit a második világháborúval elveszítettek. Ugyanoda tértek vissza, ahol elkezdték, és ami csúfos bukással végződött, az Ezerkilencszázharmincas évek egyház-politikájához, ezt az eszményüket pedig Orbán Viktor fogalmazta meg a legfrappánsabban: „a haza nem lehet ellenzékben.”

Orbán Viktorral és a magyar keresztény egyházakkal együtt alakult ki az új vallási jelenség, amit orbanizmusnak hívhatunk. Ez egy vallás, ami azt jelenti, hogy a többi legitimációját kizárja, politikai ellenfeleit is vallásosnak látja (értékmonista) vagy láttatja. Az orbanizmus a középszerűek és primitívek vallási mozgalmának szélsőséges terrorista ágát jelenti. Egy olyan vallás, amire hívei is úgy utalnak, mint vallásra, nem pedig politikai pártra. Vallás, amiben tagjai hisznek. Ha egyes tagjai nem hisznek benne, akkor úgy tesznek mintha mégis, mert a vallás erőszakos jellegénél fogva nem engedi meg a lazulást vagy a kilépést. Vagy legalábbis tagi érdeksérelmek nélkül bizonyosan nem.

Most szeretnék máshová fókuszálni a vallásról, még pedig, hogy a keresztény hit nem világnézet, bármennyire is, bárki is akarja belénk sulykolni. Lássuk a különbséget.

A világnézet a világról, annak helyes működéséről (társadalmi, történelmi, természeti jelenségekről) alkotott elképzelések összessége, ami többnyire rendszerezetten épül fel az emberben. A világról kialakított ilyen képünk nem a hitünkön, hanem a benyomásainkon és a tapasztalatainkon nyugszik. Az emberről, belső kapcsolódási pontjairól és a közösségi léthez való viszonyulásról szól. Ennek nem része sem a világ kialakulása, sem elmúlása, csak a jelenre és azok megoldandó problémáira fókuszál. A világnézet nem hit, hanem gyakorlati tapasztalat, bár összefügghet a hittel, de nem azonos vele. A világnézet egyáltalán nem kell, hogy egybeessen teológiai kérdésekkel. Így lehet valaki ateista kommunista, de lehet keresztényként mélyen hívő baloldali, vagy jobboldali is egyszerre. A világnézet nem determinál hitet, mint ahogy a hit sem determinál világnézetet. Ennek nem tudomásul vétele súlyos tévedésekbe ejti még a tudós embert is. A világnézet tehát nagy variánsokat mutat ember és ember között, ez nem az ellenségeskedés forrása kell, hogy legyen ugyanabban a hitben lévő hívő emberek között, hanem a diskurzus megszületéssé. Az építő gondolatok születésének a konstruktív viták alkalmának. Ám nem ez a helyzet Magyarországon hívő és hívő ember között, mert a világnézetük beleágyazódott egy ideológiába, amit alapkövükké tettek meg a magyar keresztény egyházak. Az ideológiáról lásd alább. Magyarul jelenleg a magyar keresztény egyházak egyetemesen csak azokat ismerik el hívő embereknek, több százéves dogmájukat is sutba dobva, akik az orbanizmus vallását is vallják. Aki nem vallja az orbanizmus vallását közöttük, azt ellenségnek látják, vagy diszkriminálják egyéb formában, munkahelyen, közösségben stb. A nyomást addig tartják az egyénen, amíg vagy nem tér át a jobboldali orbanizmus ideológiájára, vagy nem távozik körükből. Ők abban a küldetéstudatban vannak, hogy másokat kell legyőzniük, akár bibliaellenes módon is. Ellenségképük hatalmas és kiirthatatlan, ez az ő világnézetük, aminek viszont nincs köze a hithez, bár látszólag úgy tűnik. Ideológiájuk – amit tehát kívülről kaptak – belső világnézetüket erősen befolyásolja, igaz hitüket sorvasztja, morális attitűdjüket megváltoztatja, a belsőjükbe internalizált külső ideológia vallásukká lesz. A világnézet ugyanis magába foglalja az attitűdöket, erkölcsi hozzáállásunkat a társadalom egészéhez, a politikai és gazdasági vezetőkhöz, a szegénységhez és gazdagsághoz. Lényegi tulajdonsága, hogy nem lehet kizárólagossá tenni egyetlen egy világnézetet sem, mivel az mindig egyénileg az egyedhez tartozik. Világnézetileg az igazság olyan sokszínű, mint ahány ember. Nincs benne tehát örökérvényű igazság, a világnézet folyamatosan változik, csak az irányát, vagyis az alapelveit lehet majdnem fixen rögzíteni. Majdnem fixen. Mivel egyetlen egy ember sem ragaszkodik rögzülten a világnézetéhez, mert akkor működésképtelenné válna (valójában elvesztette a kapcsolatot a világgal). Kívülről betegnek, vagy régimódinak, valójában életképtelenné, ami ellentétes az emberi élet definíciójával, tehát lehetetlen örökérvényűre rögzíteni világnézetet a mindig változó mozgó életben. A vallások is ilyen értelmében elavultak, ha mereven ragaszkodnak a régihez, akkor maga a vallás szűnik meg a mindig megújuló változó világban. A világnézet a kor folyamatos tudományos változásait, technikai fejlődését, pszichológiai felfedezéseit folyamatosan magába építi. Mivel csak így tud alkalmazkodni, életben maradni. Aki tagadja, hogy a világnézet eredendően nem újul meg – sőt nem újulhat meg automatikusan – magában az individuumban, az vagy HAZUDIK, vagy remete egy sivatagban. Az ember ugyanis újra és újra strukturálódik belső világképében tanulás által. Ha nem ezt tenné, nem lenne ember, akkor ösztönállat lenne. Még a szélsőséges vallások is napról napra megújulnak, csak visszafelé nagyobb intenzitással, mint előrefelé. De megújul. Még Észak Korea diktátora is halad a korral, hogy még inkább visszafelé tudja fejleszteni társadalmát a diktatórikus elnyomásban. Az ideológia tehát egy embercsoport által létrehozott építmény, a vallás pedig ezen ideológia internalizált világnézetté válása. De fontos szem előtt tartani, ideológia nem tud világnézet lenni, mivel önmagában nem az egyénhez tartozik, idővel (hogy mennyi ez az idő mindenkinél más) elavult lesz, egyszerűen szétesik az egyénben és végül megmarad a hit, remény, szeretet. Ez így van minden embernél, nincs különbség. A halál kapujában senkinek nincs már ideológiája, még a tulajdonképpeni saját világnézete is érdektelenné válik számára, csak hite, reménye, és talán egyeseknek szeretete marad meg az utolsó lélegzetében.

A hit pedig a transzcendensről alkotott belső elképzeléseink összessége, amely többnyire nem a tapasztalaton alapul, ha igen, akkor tudományos – kísérleti – bizonyítékokkal nem alátámasztható, ezért sem nem vitatható, sem nem írható elő kötelező normaként. Az individuális ember sajátja. 

Világnézettel minden ember bír, míg hittel nem feltétlenül szükséges, de valamilyen szinten bárkinél kialakulhat, vagy kialakítható. Mindkettő feltételezi az emberi szabadságot, vagy legalábbis a kognitív szabadságot. Nem képességet igényel. Képességek és intelligencia híján is kialakítható világnézet és hitrendszer is. Világnézet és hit kialakulásának feltétele, az a belső emberi szabadság, ami az embert emberré teszi. Hogy aztán ehhez autonóm ragaszkodunk is és hogy hogyan, az már csak bátorság és a morális fejlettségi szintünk kérdése (Kohlberg).

A világnézetből és a személyes hitből adódik az értékek rangsorolása. Ez is ahány ember annyiféleképpen alakul. Bírhat közös elemekkel emberek között, a prioritások szerint a fő elemek pedig megegyeznek minden emberben (Maslow) ennek felső szintje a másokkal való szeretetközösség.

A hit teológiai fogalma tehát a transzcendenshez köthető, ember és ember, ember és Isten közötti interakcióként írható le. A világnézet (más emberekhez és a világ egészéhez való viszonyuk leírásában) viszont a földi létezéshez nélkülözhetetlen gyakorlati kellék. A hit és világnézet tehát nem fedi egymást és nem függ egymástól.

A hit – a keresztény hit mindenképpen – Isten ajándéka, amely emberileg nem elérhető, míg a világnézet minden ember sajátos egyedi terméke, Istentől független. A világnézet kizárólag a földi létre összpontosul és arra igyekszik, hogy azt mind jobbá tegye, értékekben gazdaggá tegye, addig a hit a földi életen túlról és túlra szól. A világnézet tehát ember alkotta, egyedi, míg a hit Istentől jövő ajándék. A világnézet a földi létre irányul, a hit a transzcendensre is.

A vallások különböznek mind a világnézettől, mind a hittől. Míg a két utolsó individuális, egyedi, addig a vallás ideológiát jelent. Az ideológia, amelyet egy kisebb csoportosulás kreál, majd egy nagyobb embertömegre erőltet, azok hozzájárulása nélkül rejtett célokért, ami erősen magában hordozza a hatalomgyakorlás igényét nem demokratikus módon. Többnyire államhatalmi eszközök megszerzésére irányul és így államhatalmi eszközökkel kívánja magát fenntartani. 

Ideológiát vallhat egy individuum is, de azt az ideológiát nem egy individuum, hanem bizonyos emberek jól körül határolt csoportja egy bizonyos idő alatt, bizonyos – elérhető – célok érdekében tudatosan konstruálja (vagy konstruálta). A vallások tehát ideológiák, amelyeket tudatosan hoztak létre kisebb embercsoportok. Megalkotásában és üzembetartásában nem a világnézetük, (és még csak nem is a hitük), hanem a céljaik – a hatalomra törő céljaik – domináltak (dominálnak). Ideológiát tehát emberek közösen hoznak létre, nem hisznek benne, de létrehozásával céljuk van, ami a hatalom megszerzésére, és megtartására irányul. Általában erőszakos és elnyomó, az emberi szabadságot, emberi jogokat, és emberi méltóságot figyelmen kívül hagyó, antidemokratikus vagy manipulatív.

A vallás, amikor az individuumból átlép a közösségi világnézet formálójává, akkor szükségszerűen átlép egy határt a hitvallásból a szélsőséges, nemzetvédő, jobboldali eszmékbe is. Míg a hit mélyen az ember lelkében gyökeredzik, ami a túlvilági létre fókuszál, addig a vallási intézmény radikális és kérlelhetetlen, elszakad az ember lelkétől, hogy céljait a földi materialista világban megvalósítsa. A hit önszabályzón a hétköznapi életre is tud szabályokat hozni és azokat gyakoroltatja önmagával, de nem kötelező érvénnyel, szabadon hagyja az egyént, még saját magát is, míg a vallási intézmény kérlelhetetlen szigorral csap le a renitensre félelmet és bűntudatot ébresztve és fenntartva tagjaiban. A hit szabad és változtatható, a vallás tilt és kizár.

A hit nem világnézet. A vallás pedig nem hit és nem világnézet, hanem ideológia. Ha tehát egy cél egy embercsoport kreálmányaként vallássá alakul, akkor később ideológiává, majd evidens módon államhatalmi eszközzé válhat jó helyen, jó időben, jó kezekben. Ami pedig államhatalmi az mindig erőszakos.

2010-ben Magyarországon a magyar keresztény egyházak államvallássá léptek az államhatalommal. Így átlépték azt a határt, hogy megmaradjanak a hit világában és beléptek az ideológia ajtaján. Az ideológia mindig erőszakos, mindig jobboldali, mindig nemzetben és homogenitásban gondolkozik. Tehát a magyar keresztény egyházak 2010-től erőszakos szervezetté váltak, amely erőszakos homogenizációra törekszik az államhatalmi ideológia kiszolgálása érdekében. Amely ideológiát tehát egyben nevezhetünk vallásinak is, orbanizmusnak, amelyet tehát egyes emberek hoztak létre hatalmi célokért.

Ennek oka: a rendszerváltást követően a magyar keresztény egyházak versenyhelyzetbe kerültek más hitközösségekkel, de a versenyt elvesztették. Olyan szabadságban találták magukat, amelyet még nem ismertek. Ők, 1989-ben, a harmincas évek Prohászka Ottokár szellemében várták a messiásukat, a jobboldali konzervatív államhatalmat, amely helyreállítja hegemón hatalmukat. Nemcsak vágyakoztak a harmincas évek szellemiségére, de lelkükben azok is voltak. Revansot venni a kommunistákon az elmúlt évtizedek nyomoráért. Bosszút lihegett néma ajkuk. Egyáltalán nem krisztusi lelkületben. Csak az időt várták, pontosabban azt az erős kezű embert, aki mögé besorakozhatnak, hogy földi hatalmukat – amelyet Jézus nekik soha nem adott – átvehessék. 

Ezért a magyar keresztény egyházak és Orbán Viktor együtt süllyednek a harmincas évekbe, annak szélsőséges jobboldali eszméibe és gyakorlásába. Így hozták létre együtt az illiberális orbanizmust, mint vallást. Ez a vallás azonban nemcsak nem modern, hanem eszméivel ellentétesen nemzetellenes, elitista, a szabadságjogok ellen küzdő, emberi jogokat tipró vallás. Politikai értelmében nem létezik, mivel vallás, ezért más politikai formációkhoz nem hasonlítható, sajátságosan a magyar politikából és a magyar egyházi történelemből eredeztethető. Máshová nem importálható, mert máshol nem alkalmazható. Kivéve a diktatórikus államoknak annak is csak, mint mintapélda, de nem követhető példaként.

A magyar keresztény egyházak zsákutcába jutottak. Szükségszerűen és végzetesen. Nem Orbán Viktor a kizárólagos okozója ennek, hanem a magyar keresztény egyházak sajátságos történelmi múltja és jelene. Orbán Viktor semmi mást nem tett, mint ezt a lovat megülte. A ló pedig engedelmeskedett, majd megdöglött, Orbán Viktor pedig új lovat keresett. Múltidőben írom, mert a jövő ez lesz, de még most ez a ló vonaglik egy kicsit Orbán Viktor alatt. A magyar keresztény egyházak meghaltak, kimúltak, pszichológiai nyomorba kerültek. 

A magyar keresztény egyházak végzetes tévedése az volt, hogy tévesen azt hitték, hogy a világban csak kitaszítottak lehetnek, ahol a világgal közösségre nem léphetnek, mivel az az Istentől elszakadt állapotban van. Ez az a teljességgel téves látásmód, amely az üldözőből üldözöttet csinált saját magának magából. Annak hamis ígéretével csábította el Orbán Viktor őket, hogy majd ő megvédelmezi őket a láthatatlan ellenségeiktől, akik nem is voltak. A világ semmi mást nem tehet, amikor ezen fejleményeket látja, hogy szeretettel fordul az önmagát üldözöttnek képzelő – ma már csak vonagló – magyar keresztény egyházak felé, és felvilágosítja, hogy senki sem üldözi őket. Az az elképzelhetetlen anomália lépett fel, hogy Krisztusról nevezett egyházhoz a világnak kell lépnie Krisztus képében. Ezt a világ meg is fogja tenni. A világ – a magyar keresztény egyházak által definiált mindenki – aki nem tagja (foglya) a saját egyházuknak, vagy nincs velük szövetségben előrébb jár a Magna Chartájával, demokratikus elveivel, mint az egyházak a maguk dogmájával. A magyar keresztény egyházak nagy bajban vannak. Nem társadalmi tényezők már. Hatalmas vagyont és feladatot kaptak Orbán Viktortól, de nem tudják feltölteni intézményeiket valódi hívő emberekkel, de még csak orbanizmus hívővel sem. Munkatársaik között hitetlenek dolgoznak a ’világból’ jöttek, akik számukra ellenségek (hiába jó szakemberek). A missziójuk megbukott. Krisztusért érzett lángoló tűz, ha egyáltalán volt ilyen valaha, szívükbe fagyott. Megmaradt a harmincas évek bűzös lehelete körülöttük, amitől már ők is csak hányni tudnak. Szomorúan konstatálják, ha saját gyermekeik is, mindent hátrahagyva menekülnek a „hanyatló” demokratikus nyugatra, szabadságukért. Nem marad számukra senki, akinek átadhatnák a stafétabotot. Orbán Viktor is leszáll a döglött lováról. Talajvesztettsége ezzel magyarázható. S vajh lesz-e másik lova, a jövő titka. A magyarok között egyre kevesebb ló maradt számára. De melyik nemzet vállalná a ló szerepét immár ilyen sok világtrend változás után? Csak az oroszok és a kínaiak maradtak. Ha más nincs, akkor velük győzi le a demokráciát és vele együtt a magyarokat. Mást nem tehet egy pszichopata, mint folytatja tovább elmeháborodott vágtáját, amíg megteheti, és ne legyen kétségünk, amíg vannak oroszok és kínaiak, megteheti. Folytatja majd tovább a magyar keresztény egyházak nélkül társadalom-, nemzetromboló, európai unió és egyben demokrácia ellenes politikáját.

---

„Magyarország védi a gyermekek születési nemének megfelelő önazonossághoz való jogát, és biztosítja a hazánk alkotmányos önazonosságán és keresztény kultúráján alapuló értékrend szerinti nevelést.” Magyar Alaptörvény

Itt le kell szögeznünk, hogy nincs keresztény kultúra abból származó értékrend se, mivel az maga is olyan sokszínű és felekezeti, hogy nem beszélhetünk egyetemességéről, még Magyarország belterületén sem. Nem beszélve arról, hogy legfeljebb az uralkodó katolikus vallást tehetnénk meg népformáló erőnek (abból sem a mostani Ferenc pápáét, hanem a harmincas évek Prohászkáját). De nyilvánvaló, hogy a katolikus egyházon kívül még számos más protestáns egyház is hozzájárult a magyar kultúra alakításához, ezek azonban egymással nem megfeleltethetőek, noha közös értékeket is hordoznak. Ha felcserélhetőek lennének egymással nem kellene felekezetekről beszélnünk. A történelem során egymással erőszakosan is szemben álltak, az Ezerkilencszázharmincas évekig, ahol a fasiszta eszmék alatt az egyház vezetése (katolikus és a protestáns egyaránt) a jobboldalra állt egymással karöltve támogatták az adott kor állami eszmeiségét, de ez korántsem volt krisztusi, sőt, embergyűlölő, embergyilkos ideológia volt. Amely ideológia alól sok hívő ki is tért az egyházakból, és önálló utakon a fősodrú egyház-politikával szemben állva, vállalva az állam erőszakos üldöztetését, vagy a halált is, hogy az igaz Krisztusi tanítást betöltsék és embereket mentsenek az életre. Tehát a 30-as években a magyar keresztény egyházak egyetemlegesen árulták el Krisztust és az embereket is, egy nemzeti ideológia zászlaja alatt, amelyet újra elkövettek 2010-ben is azóta folyamatosan. Így tehát az ’alkotmányos önazonosság és keresztény kultúra’ csak szavak egymás mellé rakva, ebből a mondatból nemhogy az értékrend, de a mondat tartalmi, jelentésbeli értelmezése sem nyerhető ki történelmi és teológiai alapokon állva. Ez pedig, hogy végre ne csak magyarul mondjam, nemcsak nem létezik, hanem bullshit.

Ezt a cikket ajánlom olvasásra:

https://jelen.media/interju/lelki-taplalek-helyett-felelem-perintfalvi-ritaval-ferenc-paparol-es-a-magyar-helyzetrol-1171


2021. január 9., szombat

Jungle life

 



Hannah Arendt

 Hannah Arendt (születési neve: Johanna Arendt) (Linden /ma Hannover része/, 1906. október 14. – New York, 1975. december 4.) német zsidó származású amerikai filozófus, politikai filozófus, történész, író, a huszadik század egyik legnagyobb hatású gondolkodója, a totalitárius rendszerek kutatója. (https://hu.wikipedia.org/wiki/Hannah_Arendt

Ajánlott film: https://www.youtube.com/watch?v=KDO5u2YSbm0 

„Szívszorító és elgondolkodtató film Hannah Arendt (Barbara Sukowa) életének egyik legnagyobb fordulópontjáról, amikor szembesülve a náci Eichmann kisszerűségével felfedezte, hogy a gonosz banális is tud lenni. Ahhoz, hogy valaki gonosszá váljon, elég annyi, hogy megfossza magát emberi mivoltától, így személyként többé nem létezve nem kell felelősséget vállalnia tetteiért. Arendt tehát démonikus dimenziójától fosztotta meg a gonoszt, miközben feltárta az ember végtelen sebezhetőségét. (…)

Eichmann viselkedését vizsgálva a zsidó-német származású filozófusnő a gonoszság kisszerűségével találkozik. A kisszerűség és a gonoszság a mai napig igen távol álló fogalmaknak tűnnek. Arendt a két fogalmat összekapcsolja. A gonosz úgy teremti meg a kisszerűséget, hogy kisszerűvé teszi az embert. Így annak egyetlen célja az lesz, hogy elvegye az emberi mivoltot a másiktól. Ha nem marad már semmi személyes benne, a vele kapcsolatos bűntudat kikapcsolható. Ez a „másik” saját maga is lehet, így tetteiért nem tudja többé felelősségre vonni magát. Ez a szörnyű és aljas logika érdekli Arendtet és így a film rendezőjét is. Ez a logika irányította a nácizmust és a létező szocializmust is Gestapostúl AVH-stúl.” https://www.filmtekercs.hu/kritikak/film-essze-hannah-arendt 

„(…) a totalitárius rendszerek, miközben azt próbálták bizonyítani, hogy minden lehetséges, anélkül, hogy tudták volna, felfedezték, hogy vannak bűntettek, amelyeket az emberek sem megbocsátani, sem megbüntetni nem képesek. Amikor a lehetetlent lehetővé tették, az eredmény a megbüntethetetlen, megbocsáthatatlan abszolút rossz lett, amelyet már nem lehetett az önérdek, a kapzsiság, a pénzsóvárság, a rosszakarat, a hatalomvágy és a gyávaság motívumaiból megérteni és megmagyarázni; és amelyet ezért a harag nem bosszulhatott meg, a szeretet nem viselhetett el, a barátság nem bocsáthatott meg. (…)

Egész filozófiai hagyományunk lényegéből fakad, hogy nem vagyunk képesek felfogni a ’radikális rosszat’. Ez egyformán igaz a keresztény teológiára, amely még az ördögnek is égi származást tulajdonít, és Kantra, az egyetlen filozófusra, akinek az általa teremtett kifejezésben legalább meg kellett sejtenie valamit ennek a rossznak a létezéséről, igaz, azonnal racionális magyarázatot is adott rá ’az eltorzult rossz akarat’ fogalmával, amely érthető motívumokkal magyarázható. Egyetlen dolog látszik csupán felfoghatónak számunkra. Azt mondhatjuk, hogy a radikális rossz olyan rendszerrel összefüggésben jelentkezett, amelyben minden ember egyformán fölöslegessé vált.” (Hannah Arendt: A totalitarizmus gyökerei, fordította Berényi Gábor)

https://ligetmuhely.com/liget/arendt-es-az-emberi-allapot/ 


Arendt, Hannah: Az emberi jogok keltette bonyodalmak - részlet

 

In Uő: A totalitarizmus gyökerei.

Európa Könyvkiadó, Budapest, 1992, 349–374.


II. Az emberi jogok keltette bonyodalmak


    Az emberi jogokról szóló Nyilatkozat a tizennyolcadik század végén fordulópont az emberiség történetében. Nem jelent sem többet, sem kevesebbet, mint hogy ettől fogva a jog forrása egyesegyedül az Ember, nem Isten parancsolatai vagy a történelmi szokásjog. A Nyilatkozat jelezte: függetlenül azoktól a privilégiumoktól, amelyekkel a történelem felruházott bizonyos társadalmi rétegeket vagy nemzeteket, az ember felszabadult mindenfajta gyámkodástól és nagykorúvá lett. 

    S volt a Nyilatkozatnak még egy következménye, amely nem tudatosult igazán megalkotóiban. Az emberi jogok kikiáltásának volt olyan rendeltetése is, hogy nagyon is szükséges oltalmat kínáljanak ebben az új korszakban, amikor az egyén biztonságát nem szavatolta az a társadalmi helyzet, amelybe beleszületett, és nem lehetett abban sem biztos, hogy Isten színe előtt egyenlő a másik kereszténnyel. Más szóval, ebben az új, szekularizált, felszabadult világban az emberek nem tudhatták biztosan magukénak azokat a társadalmi és emberi jogokat, amelyek eladdig kívül estek a politikai rendszer keretein, és nem kormányok és alkotmányok garantálták őket, hanem bizonyos társadalmi, szellemi vagy vallásos erők. Így aztán a tizenkilencedik század folyamán általánossá vált az a vélemény, hogy az emberi jogokra kell hivatkoznia az egyénnek, valahányszor védelemre szorul az állam újfajta szuverenitásával vagy a társadalom újfajta önkényével szemben. 

    Mivel a Nyilatkozat szerint az emberi jogok „elidegeníthetetlenek”, nem vezethetők vissza és nem származtathatók le másfajta jogokból vagy törvényekből, bevezetésükhöz nem volt szükség semmiféle autoritásra, forrásuk és céljuk egyaránt maga az Ember volt. Mi több, úgy tetszett, nincs szükség semmiféle törvényre e jogok védelmére, mert elvben minden további törvénye jogok elismerésére épül. Egyedül az ember látszott szuverénnek törvény dolgában, ahogy egyedül a népet kiáltották ki szuverénnek önnön kormányzásában. A nép szuverenitását (amely különbözött a fejedelemétől) nem Isten kegyelméből, hanem az Ember nevében nyilvánították ki, tehát a legtermészetesebbnek látszott, hogy az ember „elidegeníthetetlen” jogai érvényre jutnak és a nép szuverén önkormányzáshoz való jogának elidegeníthetetlen részévé válnak. 

    Más szóval, alighogy az ember színre lépett tökéletesen felszabadult, tökéletesen különálló lényként, ki méltóságát magában hordja és nem szorul a tekintetben semmiféle szélesebb, őt felölelő rendre, máris eltűnt és átváltozott a nép egy tagjává. Az elidegeníthetetlen emberi jogok kinyilatkoztatása ugyanis kezdettől belső önellentmondással jár, mert egy „absztrakt”, nem létező emberrel számol: hiszen még a primitív népek is valamiféle társadalomban élnek. Ha olyik törzsi vagy más „elmaradott” közösség nem örvendett emberi jogoknak, az nyilván azért történhetett meg, mert még nem jutott el a civilizáció megfelelő fokára, a népi-nemzeti szuverenitás fokára, hanem idegen vagy törzsbéli zsarnokok nyomták el. Az emberi jogok egész kérdésköre ilyenformán villámgyorsan és kibogozhatatlanul összefonódott a nemzeti felszabadulás kérdésével: úgy tetszett, más nem biztosíthatja e jogokat, mint a felszabadult nép szuverenitása, természetesen a kérdéses népé. S mivel a francia forradalom óta az emberiséget nemzetek családjának tekintették, fokról fokra nyilvánvalóvá vált, hogy az ember igazi megjelenési formája nem az egyén, hanem a nép.

    Hogy miféle súlyos következményekkel jár az emberi jogok azonosítása a népfelségjogokkal a nemzetállamok európai rendszerén belül, arra csak akkor derült fény, amikor hirtelen egyre nagyobb számban tűntek fel a színen olyan emberek és népek, melyek legelemibb jogait éppoly kevéssé biztosította a nemzetállam rendes működése itt, Európa közepén, mintha Afrika közepén találták volna magukat. Végtére addig is azért hitték „elidegeníthetetlennek” az emberi jogokat, mert a feltételezések szerint nem függtek az adott kormánytól; most azonban kiderült, mihelyt az embereknek nincs saját kormányuk és így jogaik a minimumra redukálódnak, nincs hatalom, amely ezeket megvédené, sem olyan intézmény, amely hajlandó volna biztosítani őket.

        [...]

    Hontalanoknak és kisebbségeknek egyaránt az volt a meggyőződésük, hogy nemzeti jogaik elvesztése egyet jelent emberi jogaik elvesztésével, hogy az előbbinek szükségszerű következménye az utóbbi. Minél inkább megfosztották őket mindenfajta jogtól, annál elszántabban törekedtek rá, hogy egy nemzeti közösségbe integrálódhassanak. [...]

        [...]

    Hogy a felelős személyeknek nem sikerült az emberi jogok új törvényének meghirdetésével orvosolni annak az egyre növekvő embercsoportnak a baját, mely törvényen kívül kényszerült élni, az igazán nem a jóakarat hiányán múlott. Az emberi jogok, ahogyan azokat a francia és az amerikai forradalom kinyilatkoztatta a civilizált társadalmak egyedül lehetséges alapjaként, ezelőtt sem játszottak soha tényleges politikai szerepet. A tizenkilencedik század folyamán csak elvétve és felületesen hivatkoztak ezekre a jogokra azért, hogy megvédjék az egyént az állam növekvő hatalmával szemben, és hogy enyhítsék az ipari forradalom okozta társadalmi létbizonytalanságot. Ekkor új értelmet nyert az emberi jogok fogalma: a jogfosztottak védelmezőinek állandó jelszava lett, afféle törvénypótlék, kivételes jog azoknak, akik jobb híján rászorultak.

    Nyilvánvaló, hogy miért bánt mostohagyermekeként a tizenkilencedik századi politikai gondolkodás az emberi jogok fogalomkörével, és miért nem akadt a huszadik században olyan liberális vagy radikális párt, amely időszerűnek érezte volna, hogy azokat programjába felvegye, még akkor sem, amikor nagy szükség lett volna az emberi jogok érvényesítésére: a polgárjogok – azaz az állampolgároknak országonként változó jogai – elvben az örök emberi jogokat testesítették meg és mondták ki valóságos törvények alakjában, és ezek az örök jogok elvben függetlennek számítottak ilyen vagy olyan állampolgárságtól, illetve nemzetiségtől. Minden emberi lény polgára volt valamiféle politikai közösségnek; ha országuk törvényei nem tettek eleget az emberi jogok támasztotta követelményeknek, elvben az ő dolguk lett volna azokat megváltoztatni, demokratikus országokban törvényhozás útján, önkényuralmakban forradalommal.

    Az elidegeníthetetlennek tekintett emberi jogok alkalmazhatatlannak bizonyultak, még olyan országokban is, melyeknek alkotmánya rájuk épült, valahányszor színre léptek olyan emberek, akik már nem voltak állampolgárai semmiféle szuverén államnak. Ez a tény önmagában is elég zavarba ejtő volt, s vegyük még hozzá, mekkora zűrzavart támasztottak a meg-megújuló kísérletek arra, hogy előállítsák az emberi jogok új törvénytárát, hiszen azt bizonyították be, hogy senki sem képes tisztán definiálni, mi is az általános emberi jogok valóságos, az állampolgári jogtól elkülöníthető értelme. Ámbár abban mindenki egyetérteni látszott, hogy a hontalanokat sújtó csapás lényege éppen az, hogy elveszítették emberi jogaikat, azt szemmel láthatóan senki sem tudta, voltaképpen miféle jogaikat vesztették is el, amikor emberi jogaikat elvesztették. 

    Az első veszteség, amelyet a jogfosztottak elszenvedtek, otthonuk elvesztése volt, és ez egyet jelentett annak az egész társadalmi összefüggésrendszernek az elvesztésével, amelybe beleszülettek, és amelyen belül kivívták saját külön helyüket a nap alatt. Erre a csapásra igazán sok példa volt már a történelemben: egyének vagy egész népcsoportok kényszerű kivándorlása politikai vagy gazdasági okokból emberemlékezet óta mindennapos eseménynek számított. Amire korábban nem volt példa, az nem az otthon elvesztése, hanem az volt, hogy lehetetlen volt helyette új otthonra találni. Hirtelen nem volt olyan hely e földön, ahol az emigránsok letelepedhettek volna kegyetlen megszorítások nélkül, nem volt olyan ország, amelynek népével egybeolvadhattak volna, sem terület, ahol saját új közösségüket felépíthették volna. Ennek ráadásul a legcsekélyebb köze sem volt a valóságos túlnépesedéshez; a probléma nem az élettér hiányából fakadt, hanem a megfelelő politikai szervezet hiányából. Senki sem vette észre, hogy az emberiség, amelyet oly régóta nemzetek családjának tekintettek, eljutott fejlődésének egy olyan fokára, amelyen bárkit, akit eme szorosan szervezett, zárt közösségek egyike kivetett magából, azt kivetette a nemzetek családja is.(48)

    A második veszteség, amelyet a jogfosztottaknak el kellett szenvedniük, kormányuk védelmének elvesztése volt, és ez nemcsak azzal járt, hogy saját hazájukban fosztódtak meg törvényes státusuktól, hanem minden más országban is. A kölcsönös szerződések, nemzetközi egyezmények úgy behálózták a földet, hogy révükön bármely ország állampolgára magával vihette törvényes státusát, akárhová utazott is (úgyhogy például egy német állampolgár a náci uralom idején külföldön sem köthetett vegyes házasságot a nürnbergi törvények miatt). De aki kívül rekedt e hálón, az mindenestül kívül rekedt a törvényesség keretein is (az utolsó háború alatt például a hontalanok mindig rosszabb helyzetben voltak, mint azok az idegenek, akik ellenséges országokból jöttek: ez utóbbiak még mindig élvezték közvetve saját kormányuk oltalmát, hála különféle nemzetközi egyezményeknek).

    Önmagában a kormány oltalmának elvesztése sem példátlanabb eset, mint az otthon elvesztése. Civilizált országok menedékjogot kínáltak azoknak, akiket kormányuk üldözött, és ámbár ezt a gyakorlatot soha nem iktatták hivatalosan törvénybe, elég jól működött a tizenkilencedik században, sőt még a mi századunkban is. A baj akkor kezdődött, amikor a menekültek új kategóriáinak száma annyira megnőtt, hogy ügyüket nem lehetett többet egy kivételes esetekre elgondolt, nem hivatalos eljárással kezelni. Mi több, nagyobb részük nem is tarthatott igényt a menedékjogra, mely kimondatlanul is olyan politikai vagy vallási meggyőződést feltételez, melyet nem tilt a befogadó ország törvénykezése. Az újfajta menekülteket nem azért űzték el, amit tettek vagy gondoltak, hanem azért, mert azok voltak, akik voltak és maradtak – mert nemkívánatos fajba találtak beleszületni, vagy nemkívánatos osztályba, vagy nem megfelelő kormány mellé álltak (mint például a Spanyol Köztársaság hadseregének tagjai).49

    Minél inkább nőtt a jogfosztottak száma, annál nagyobb lett a kísértés arra, hogy inkább az üldözöttek státusára irányuljon a figyelem, mint az őket üldöző kormányok tetteire. És a leginkább szembeszökő tény az volt, hogy noha ezeket az embereket imilyen-amolyan politikai ürüggyel űzték el, már nem voltak üldözőik szemében veszedelmesek vagy gyalázatos tettek elkövetői, mint eddig a történelem folyamán: nem tekintették őket aktív ellenségnek, és ezt nem is igen állították róluk (az a néhány ezer szovjet állampolgár, aki a második világháború után önként hagyta el a Szovjetuniót és lelt menedéket demokratikus országokban, többet ártott a Szovjetunió hírnevének, mint a húszas évek sok millió menekültje, akik nem megfelelő osztály tagjai voltak), hanem egyszerűen csak emberi lények voltak és ilyen színben tűntek is fel, és éppen ártatlanságuk volt a legsúlyosabb átok rajtuk – minden tekintetben, elsősorban éppen az őket üldöző kormányok szemében. Ártatlanságuk – a szónak abban az értelmében, hogy semmiféle felelősség nem terhelte őket – volt jogfosztottságuk legfőbb jegye, amiképpen az volt a pecsét politikai státusuk elvesztésén is.

        [...]

    Ez a helyzet mutatja, mennyi buktatót rejt magában az emberi jogok fogalma. Egyre megy, hogyan határozták meg eredetileg ezeket a jogokat (az amerikai formula szerint mint az élethez, szabadsághoz és a boldogulás kereséséhez való jogot, a francia formula szerint mint a törvény előtti egyenlőséget, a szabadságot, a tulajdonjog védelmét és a nemzet szuverenitását); az is egyre megy, hogyan kíséreltek meg világosabbá tenni olyan homályos megfogalmazást, mint a boldogság keresése, vagy a tulajdonhoz való feltétlen jog idejétmúlt formuláját; azoknak a tényleges helyzete, akiket a huszadik század kiűzött a jog sáncaiból, bizonyítja, hogy mindezek állampolgári jogok, melyek elvesztése nem vonja szükségképpen maga után a teljes jogfosztottság állapotát. Háborúban a katona megfoszttatik az élethez való jogától, a bűnöző elzárásakor a szabadsághoz való jogától, szükségállapot esetén minden polgár a boldogsághoz való jogától, mégsem jutna soha senkinek az eszébe ezekben az esetekben arról beszélni, hogy csorba esett az emberi jogokon. Másrészt az alapvető törvénytelenség állapotában is garantálhatja az állam polgárainak ezeket a jogokat (mégha nemigen élvezhetik is őket). 

    A jogfosztottaknak nem az a csapás, hogy megfosztják őket az élethez való joguktól, szabadságuktól, a boldogságra törekvés lehetőségétől vagy a törvény előtti egyenlőségtől és a véleményszabadságtól – hiszen ezeket a formulákat egytől egyig egy adott közösségen belül felmerülő problémák megoldására szánták –, hanem az, hogy nem tartoznak semmiféle közösséghez. Nem attól szenvednek, hogy nincs biztosítva a törvény előtti egyenlőségük, hanem attól, hogy semmiféle törvény nem érvényes rájuk; nem attól, hogy elnyomják őket, hanem attól, hogy még csak elnyomni sem akarja őket senki. Életük csak egy meglehetősen hosszú folyamat végső stádiumában kerül veszélybe; csak amikor végképp „feleslegessé” válnak, amikor senki sem „tart már igényt” rájuk, akkor kerülnek életveszélybe. Még a nácik is úgy kezdtek hozzá a zsidók kiirtásához, hogy előbb megfosztották őket törvényes (másodrendű állampolgári) státusuktól, és elszakították őket az eleven világtól úgy, hogy gettókba vagy koncentrációs táborokba zárták őket; és mielőtt beindították volna a gázkamrákat, óvatosan kipuhatolták, nem inog-e alattuk a talaj, és nagy megelégedésükre azt tapasztalhatták, hogy egyetlen ország sem tart igényt ezekre az emberekre. És ez itt a lényeg: előbb előállították a teljes jogfosztottság állapotát, csak azután vitatták el áldozataik jogát az élethez.

    Ugyanez érvényes, mégpedig szatírába illő mértékben, a szabadsághoz való jogra, melyet olykor az emberi jogok leglényegével azonosítanak. Nem is kérdéses, hogy a törvény sáncain kívül rekedtek olykor szabadabban mozoghatnak, mint a bebörtönzött bűnöző, vagy szabadabban nyilváníthatják ki véleményüket egy demokratikus állam internálótáborában, mint bármely közönséges zsarnok uralma alatt, a totalitárius országokról már nem is beszélve.'' De sem testi biztonságuk – hisz vagy az állam eteti őket, vagy valami magán jótékonysági intézmény –, sem a véleménynyilvánítás szabadsága nem változtat jottányit sem alapvető állapotukon, a jogfosztottságon. Könyörületnek és nem a törvény hatalmának köszönhetik, hogy élnek, mert nincs olyan törvény, amely arra kényszerítené a befogadó nemzetet, hogy táplálja őket; mozgásszabadságuk – ha van egyáltalán – nem jogosítja fel őket az ott-tartózkodásra, ami pedig természetszerűen kijár a bebörtönzött bűnözőnek is; és véleménynyilvánítási szabadságuk a bolond szabadsága, hisz úgysem számít, amit ők gondolnak.

    És ezek a dolgok perdöntőek. A teljes jogfosztottság mindenekelőtt és mindenekfelett abban nyilatkozik meg, hogy nincs olyan pontja a földnek, ahol az érintettek véleményének bármi súlya volna és cselekedetcikkel bármit is elérnének. Nem szabadság és igazságosság – ezek az állampolgári jogok –, hanem valami sokkal alapvetőbb megy veszendőbe, amikor már nem magától értetődő, hogy valaki annak a közösségnek a tagja, amelybe beleszületett, és nem is az ő választásától függ, hogy ne oda tartozzék, vagy amikor valaki egyszerre olyan helyzetben találja magát, hogy az, ahogyan a többiek bánnak vele, nem attól függ, amit tesz vagy nem tesz. És ez az emberi jogaiktól megfosztottak helyzetének lényege, ez a végletes nyomorúság, ez és nem más. Nem a szabadsághoz, hanem a cselekvéshez való joguktól fosztották meg őket, nem attól a joguktól, hogy azt gondoljanak, amit csak tetszik, hanem a véleménynyilvánítás jogától. Véletlenszerűen éri őket áldás vagy átok, olykor privilégiumok, a legtöbbször igazságtalanságok, de sorsuk a legkevésbé sem függ attól, amit tesznek, tettek vagy tehetnek. 

    Hogy létezik egy jog ahhoz, hogy jogaink legyenek (ami egyet jelent azzal, hogy az egyén egy olyan társadalmi szervezetben él, ahol kit-kit tettei és véleményei alapján ítélnek meg), jog ahhoz, hogy az ember valamiféle szervezett közösséghez tartozzék, arra csak akkor figyeltünk fel, amikor milliószám tűntek fel emberek, akik e jogaikat elvesztették, és az adott világpolitikai helyzetben vissza sem nyerhették. És az igazi baj az volt, hogy ez a szerencsétlenség nem a civilizáció hiányának, elmaradottságnak vagy pusztán a zsarnokságnak a következménye volt, hanem éppen ellenkezőleg, azért nem lehetett orvosolni, mert nem maradt a földön egyetlen „civilizálatlan” hely sem, mert akár tetszik, akár nem, immár csakugyan mind egy világban élünk. Csak azóta jelent egyet az otthon és a politikai státus elvesztése a kitaszíttatással, mióta az emberiség szervezettsége teljessé vált.

    [...] Az emberek egyre növekvő számát sújtó szerencsétlenség tehát nem abban rejlett, hogy bizonyos jogaiktól megfosztattak, hanem abban, hogy megfosztattak attól a közösségtől, mely hajlandó és képes lett volna bármiféle jogokat garantálni. Azt látjuk tehát, hogy az ember elvesztheti minden úgynevezett emberi jogát, és mégsem megy szükségképpen veszendőbe legfontosabb emberi tulajdonsága: emberi méltósága. Egyedül a polisz elvesztése az, ami kizárja az emberiségből.

    Az a jog, amely a polisz elvesztésével függ össze, és amelyről soha említés sem történt az emberi jogok között, nem fejezhető ki a tizennyolcadik század fogalmi kategóriáival, mert ezek feltételezik, hogy az emberi jogok közvetlenül az ember „természetéből” fakadnak – és hogy ezt a természetet a természeti törvény képében jelenítik-e meg, vagy az Isten hasonlatosságára alkotott lény képében, hogy „természetes” jogokról beszélnek-e vagy isteni parancsolatról, az vajmi csekély különbség. A döntő tényező itt az, hogy ezeknek a jogoknak és annak a méltóságnak, amellyel az embert felruházzák, akkor is érvényesnek és valóságosnak kell lenniük, ha a földön csupán egyetlen emberi lény létezne; nem függnek az emberek sokaságától, akkor is érvényesülniük kell, ha az emberi lényt kitaszítja a közösség.

    Amikor először hirdették meg az emberi jogokat, függetlennek tekintették őket a történelemtől és azoktól a privilégiumoktól, amelyekkel a történelem bizonyos társadalmi rétegeket felruházott. Ezen az újfajta függetlenségen nyugodott az ember újonnan felfedezett méltósága. És ez az új méltóság kezdettől kétértelmű volt. A történelmi jogok helyére a természetes jogok léptek, a történelem szerepét a „természet” vette át; hallgatólagosan feltételezték, hogy a természet kevésbé idegen az ember lényegétől, mint a történelem. [...]

    A huszadik század embere éppannyira függetlenné vált a természettől, amennyire a tizennyolcadik századé a történelemtől. Történelem és természet egyaránt idegenné vált számunkra, éspedig a szónak abban az értelmében, hogy egyik kategória fogalmaival sem közelíthetjük meg az ember lényegét. Másfelől az emberiség léte, mely a tizennyolcadik század számára, Kant terminológiájával szólva, csupán irányadó eszme volt, mára kikerülhetetlen ténnyé vált. Ez az új helyzet, amelyben ténylegesen az „emberiség” vette át azt a szerepet, amelyet korábban a természetnek vagy a történelemnek tulajdonítottak, ebben az összefüggésben azt jelenti, hogy az ember jogát jogai birtoklására, más szóval minden ember jogát arra, hogy az emberiséghez tartozzék, magának az emberiségnek kellene garantálnia. És egyáltalán nem biztos, hogy ez megvalósítható. Mert a lehető legjobb szándéktól vezérelt, arra irányuló emberi erőfeszítés ellenére, hogy a nemzetközi szervezetektől kicsikarják az emberi jogok új nyilatkozatát, meg kell értenünk, hogy ez az eszme meghaladja a nemzetközi jog mai szféráját, mely még mindig szuverén államok közötti megegyezések és szerződések formájában működik, és nemzetek felett álló jogi szféra egyelőre nem létezik. Mi több, ezt a dilemmát semmiképpen sem oldaná meg egy „világkormány” létrehozása. Noha egy ilyen kormány létrejötte a lehetőségek birodalmába tartozik, az ember méltán él a gyanúperrel, hogy a valóságban nagyon is másmilyen lenne, mint amilyennek idealista felfogású szervezetek ma elképzelik. Az emberi jogok ellen elkövetett bűnök, amelyek a totalitárius rendszerek sajátosságaivá váltak, könnyen igazolhatók azzal az ürüggyel, hogy csak az jogos, ami az egész és nem ami a rész javát és hasznát szolgálja. (Hitler mottója: „Jogos csak az lehet, ami a német népnek jó”, csak vulgáris megfogalmazása a törvény ama fogalmának, mely mindenütt fellelhető, és amely csak addig nem érvényesül a gyakorlatban, ameddig az alkotmányokba foglalt, régibb keletű hagyományok útját állják.) A törvény olyatén felfogása, mely a jog fogalmát azonosítja azzal, ami valakinek jó – az egyénnek, a családnak, a népnek vagy a többségnek –, szükségképpen uralkodóvá válik, mihelyt a vallás abszolút és transzcendens mércéje vagy a természeti törvény hatályát veszti. És ezt a bajt az sem orvosolja, ha olyannyira kitágul annak a fogalma, „akinek jó”, hogy felöleli az egész emberiséget. Mert nagyon is elképzelhető, és nem esik a valóságos politikai lehetőségek birodalmán kívül, hogy egy szép napon a magas fokon szervezett és gépesített emberiség abszolút demokratikusan – vagyis többségi határozattal – úgy dönt, hogy az emberiség egésze szempontjából kívánatos egy részének felszámolása. Itt, a tényszerű valóságban szembesülünk a politikai bölcselet egy legősibb és legzavarbaejtőbb ellentmondásával, amely csak addig maradhatott rejtve, amíg szilárd volt a keresztény teológia uralma, és ez szolgált megoldással minden politikai és filozófiai problémára, de amely már jóval korábban erre a kijelentésre bírta Platónt: „Minden dolgok mércéje csak egy isten lehet, nem az ember.”

       [...]

    [...] Az emberi jogoknak az a fogalma, mely az emberi lénynek – mint ilyennek – vélt létezésére épül, abban a pillanatban csődöt mondott, amikor azok, akik azt hirdették magukról: hisznek benne, először találták szembe magukat olyan emberekkel, akik csakugyan megfosztattak minden más minőségüktől, egyet kivéve: megmaradtak emberi lénynek. A világ egy cseppet sem tekintette szentnek az emberi lény absztrakt pőreségét. És az objektív politikai viszonyok szemszögéből nehéz megmondani, hogyan mozdíthatták volna elő a probléma megoldását azok az emberről szóló tézisek, amelyekre az emberi jogok épültek: akár az, hogy Isten őt a maga képére és hasonlatosságára teremtette (az amerikai formula szerint), akár az, hogy ő az emberiség képviselője, vagy hogy eleve magában hordja a természeti törvény szent igényeit (a francia formula szerint).

    A haláltáborok túlélői, a koncentrációs és internálótáborok lakói Burke érvei nélkül is arra a belátásra jutottak, hogy a legnagyobb veszélyt az hozta rájuk, hogy ők, a szó absztrakt pőreségében, csupáncsak emberi lények. Ezért nézték őket mindenütt vadembereknek, s ők azért ragaszkodtak nemzetiségükhöz, egykori állampolgárságuk utolsó maradványához, mert attól féltek, végül már vadállatszámba mennek, minthogy ez – nemzetiségük – volt az utolsó megmaradt és mások által is elismert szál, mely őket még az emberiséghez fűzte. Bizalmatlanságuk a természetes emberi jogok s előszeretetük a nemzetiség adta jogok iránt pontosan annak felismeréséből fakad, hogy a természetes jogok kijárnak még a vadaknak is. Már Burke-öt aggasztotta, hogy az „elidegeníthetetlen” természetes jog csak a „pőre vad jogait” ismerné e1,(53) s ezzel a vadság fokára szállítaná le a civilizált nemzeteket. Mivel csak a vadaknak nincs több vesztenivalójuk a puszta ember mivoltuknál, az emberek még inkább ragaszkodnak nemzetiségükhöz, ha elvesztették azt a jogot és védelmet, amelyet ez a nemzeti hovatartozás adott nekik. Csak múltjuk s a vele járó, rájuk „hagyományozott örökség” látszik azt a tényt bizonyítani, hogy még a civilizált világhoz tartoznak.

    Ha egy emberi lény elveszti politikai státusát, pontosan olyan helyzetbe kerül, amelyben az általános emberi jogokról szóló nyilatkozat oltalmat kínálna neki, ha jogai csakugyan veleszületettek és elidegeníthetetlenek volnának. Valójában az ellenkezője igaz. Úgy tetszik, az az ember, aki csak ember és semmi más, éppen ama tulajdonságait veszítette el, amelyek lehetővé teszik, hogy más emberek embertársukként bánjanak vele. Itt keresendő az egyik oka annak, hogy sokkal nehezebb egy bűnöző jogi személyiségét semmibe venni, azaz egy olyan emberét, aki vállalni merte a felelősséget egy tettéért, melynek következményei határozzák meg ezentúl sorsát, mint egy olyan emberét, akitől megtagadtak mindenfajta közös emberi felelősséget.

    [...]

    Minél fejlettebb egy társadalom, minél tökéletesebb az általa teremtett világ, minél otthonosabban érzik magukat az emberek ebben az ember alkotta civilizációban, annál visszatetszőbb a szemükben mindaz, amit nem maguk állítanak elő, hanem csak úgy titokzatosan az ölükbe hull. Az az emberi lény, aki elvesztette helyét a közösségen belül, politikai státusát kora küzdelmeiben, jogi személyiségét, mely tetteit és sorsa egy részét összetartozó egésszé tette, az csak azokat a tulajdonságait őrizheti meg, amelyek rendes körülmények között egyedül a magánélet szférájában fejeződnek ki, és minden közérdekű ügyben tulajdonságok nélküli lény, puszta létezés marad. Ezzel a puszta léttel, vagyis mindazzal, ami születésünkkel titokzatos módon megadatik számunkra, és magába foglalja testünk alakját, lelkünk hajlamait, méltóképpen csak az előreláthatatlan, véletlenül jött barátság vagy rokonszenv bánhat, vagy a szeretet nagy és kiszámíthatatlan kegyelme, amely azt mondatja Szent Ágostonnal: „Volo ut sis!” (Akarom, hogy légy), anélkül hogy valamiféle okát is adhatná e magasztos és felülmúlhatatlan kijelentésének.

    A görögök óta tudjuk, hogy a magasan fejlett politikai élet mélyen gyökerező gyanút táplál e magánszféra iránt, mélységes ellenszenvvel tekint arra a zavarbaejtő csodára, mely abban a tényben rejlik, hogy mindenki olyan, amilyen – egyetlen, páratlan, változhatatlan. A pusztán adottnak ez az egész szférája, ami a civilizált társadalmakban a magánélet körébe tartozik, örökös fenyegetés a közéleti szférára, mivel a közéleti szféra az egyenlőség törvényére épül, a magánszféra ellenben az általános különbözés és megkülönböztetés törvényére. Az egyenlőség nincs adva számunkra, ellentétben mindazzal, ami a puszta létezés körébe tartozik, hanem az emberi szerveződés terméke, amennyiben azt az igazságosság elve irányítja. Nem születünk egyenlőnek; egyenlővé csupán egy csoport tagjaiként válunk, ha elég erős az a közös elhatározásunk, hogy kölcsönösen egyenlő jogokat biztosítunk egymásnak.

    Politikai életünk azon a meggyőződésen nyugszik, hogy képesek vagyunk megfelelő szervezéssel az emberek egyenlőségét biztosítani, mert az ember a vele egyenlőkkel és csakis azokkal közösen építheti fel, változtathatja meg világát és cselekedhet benne. A puszta adottságok sötét háttere, az a háttér, amelyet változtathatatlan és egyedi természetünk alkot, úgy tör be a politika színpadára, mint az idegen, aki a maga nagyon is szembeszökő másságával ébreszt rá bennünket az emberi tevékenység korlátaira – amelyek azonosak az emberi egyenlőség korlátéival. Magasan fejlett politikai közösségek – amilyenek például az ókori városállamok voltak, vagy amilyenek a modern nemzetállamok – azért hangsúlyozzák olyan gyakran etnikai homogenitásukat, mert azt remélik, ezáltal sikerül kiküszöbölniük annyira, amennyire csak lehetséges, azokat a természet adta, mindig jelen levő különbségeket és megkülönböztetéseket, amelyek már önmagukban is ostoba gyűlölködést, bizalmatlanságot és diszkriminációt váltanak ki, mert túlságosan élesen jelölik ki az életnek azon szféráit, amelyekben az emberek nem cselekedhetnek és amelyeket nem változtathatnak meg kedvük szerint, azaz az ember alkotta világ korlátait. Az „idegen” egymagában ijesztő szimbóluma a másságnak mint olyannak, az egyéniségnek mint olyannak, és megmutatja, mely területeken nem képes változtatni és cselekedni az ember, amiért is erős hajlama van ezeket elpusztítani. Ha egy négert egy fehér közösségen belül csak négernek tekintenek és semmi másnak, nemcsak az egyenlő elbánáshoz való jogát veszti el, hanem a cselekvésnek azt a szabadságát is, mely jellegzetesen emberi vonás; ha bármit tesz is, azt ettől fogva olybá tekintik, mint bizonyos „néger” tulajdonságok „szükségszerű” folyományát; egy embernek nevezett állatfaj egyik egyedévé válik. Majdnem ugyanerre a sorsra jutnak azok is, akik elvesztették mindennemű megkülönböztető politikai minőségüket, s csak és kizárólag emberi lénnyé váltak. És nem kétséges, hogy ha valaha valahol is teljes diadalt aratna a közélet és törvénye, az egyenlőség, ha valaha sikerülne egy társadalomnak eltörölnie vagy a minimumra redukálnia a másság sötét hátterét, az a társadalom kétségkívül megkövesedne, és mondhatni így nyerné el büntetését azért, mert megfeledkezett róla, hogy az ember csak ura a világnak, de nem teremtője.

    A közös világon kívüli életre kényszerített emberek létét az a nagy veszély fenyegeti, hogy a civilizáció kellős közepén természetes adottságuk, puszta másságuk állapotába hullanak vissza. Nem rendelkeznek azzal a különbségeket kiegyenlítő óriási erővel, ami a valamifajta közösséghez tartozásból ered, és, mivel nem vehetnek többet részt a közös emberi tevékenységben, lassan valahogyan úgy tartoznak az emberi nemhez, ahogyan az állatok egy bizonyos állatfajhoz. Az emberi jogok elvesztésével járó paradox helyzet lényege az, hogy aki e jogokat elveszti, az abban a pillanatban általában vett emberi lénnyé válik – akinek nincs mestersége, állampolgársága, véleménye, és nem tehet olyat, ami őt önmagával azonosítaná és jellemezné – és általában véve mássá válik, mivel nem képvisel már egyebet, mint tulajdon abszolút egyedi egyéniségét, mely azonban végképp jelentőségét veszti, hiszen nem fejezheti ki önmagát a közös világon belül, és nem is hathat erre a világra.

    Az effajta emberek léte két veszélyt is hord magában: az első és a nyomban szembeszökő az, hogy egyre növekvő számuk úgy fenyegeti politikai életünket, ember alkotta világunkat, mely közös és együttes erőfeszítéseink gyümölcse, ahogy egykor a természet megzabolázatlan erői fenyegették az ember alkotta városokat és vidékeket, vagy még azoknál is ijesztőbben. Kívülről nemigen támadhat immár olyan veszedelem, mely bármely társadalmat létében fenyegetne. Az ember legyőzte a természetet, és nincsenek barbárok sem, akik lerombolással fenyegetnék azt, amit nem értenek, ahogy a tatárok fenyegették évszázadokon át Európát. Még a totalitárius államok megjelenése is civilizációnkon belüli s nem azon kívüli jelenség. A második veszély abban rejlik, hogy a mi civilizációnk, amely az egész világot átfogja és behálózza, saját kebelén belül termeli ki az új barbárokat azáltal, hogy emberek millióira kényszerít rá olyan létfeltételeket, amelyek minden ellenkező látszat ellenére a vadak létfeltételei.(54)

(http://filozofia.hiphi.ubbcluj.ro/sites/default/files/site/rendezvenyek/Hannah%20Arendt_Az%20emberi%20jogok%20keltette%20bonyodalmak.pdf